Telegram yeni özelliğini duyurdu: Gruplar için görüntülü görüşme geliyor

Birçok kişinin haberleşme uygulaması olarak kullandığı Telegram için yeni özellikler duyuruldu. Duyurulan yeni özellikler ile Telegram, Zoom ve Teams gibi uygulamalara rakip olabilecek mi? Detaylar yazımızda.

Covid-19’un hayatımıza girmesiyle birlikte uzaktan iletişim her zamankinden daha önemli bir sorun haline geldi. Hal böyle olunca birçok farklı şirket uygulamalarını güncelleyerek kullanıcılarına yeni özellikler sunmaya başladı. Son olarak popüler haberleşme uygulaması Telegram için uzun süredir konuşulan yeni bir özellik hayata geçiyor.

Telegram ile grup video görüşmeleri

Telegram CEO’su Pavel Durov tarafından yapılan açıklamalara göre grup video görüşmeleri Mayıs ayından itibaren kullanıcıların kullanımına sunulacak. Şirket CEO’su Pavel Durov, “Görüntülü görüşmelerin sözü açılmışken, Mayıs ayında sesli sohbetlerimize bir video boyutu ekleyerek Telegram’ı grup video görüşmeleri için güçlü bir platforma dönüştüreceğiz.” ifadelerinde bulundu.

Web uygulamasının iki yeni sürümü yayınlandı. Her iki uygulama da oldukça düşük boyutuyla kullanılabiliyor ve sadece 400KB indirme gereksinimi ile hem mobil hem de masaüstü cihazlarda çalışıyor.

TELEGRAM WEB K VE TELEGRAM WEB Z

Karanlık mod, animasyonlu çıkartmalar, sohbet dosyaları ve daha fazlası gibi özellikler duyurulan yeni güncellemeyle kullanıcılara sunuluyor. Bu sürümlerden biri Telegram Web K ve diğeri Telegram Web Z olarak isimlendiriliyor. Bu iki sürüm yazı karakteri ve kelimeler arası boşluklar gibi bazı görsel yönlerden farklılıklar içeriyor.

Ayrıca sesli görüşmeler de önceden planlama imkanı ile güncelleneme yayınlandı. Eğer bir buluşma planlıyorsanız, bir sesli görüşme planlamak grup içerisindeki herkesi dahil etmek için büyük bir kolaylık sağlıyor. Bir sesli görüşme programlandığında görüşmenin üzerinde bir geri sayım başlıyor ve bu gruba dahil olan herkesin planlanan zamanı görmesine olanak sağlıyor.

Normal şartlarda tam olarak 1 yıl önce duyurulması beklenen özellik, ne yazık ki pandemi sürecinde aksadı ve uygulamaya dahil edilmemişti. Ancak şirket CEO’su Durov’un verdiği müjdeyle birlikte, uygulamanın yeni güncellemesi kullanıcılara sunuldu.

Uygulamaya gelen grup video görüşmelerinde ekran paylaşımı, şifreleme, gürültü engellemenin yanında masaüstü, tablet ve akıllı telefonlar tarafından da kullanılabilecek. Platforma gelen bu güncelleme sayesinde diğer büyük rakipleri Zoom ve Teams gibi uygulamalarla rekabet edecek gibi duruyor.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...