Walmart Drone ile Nasıl Teslimat Yapıyor?

Dünya’da online alışveriş hızlı bir şekilde gelişir ve büyürken, bu durum ülkemizde de yansıma buldu. Pek çok girişimin yanında yıllardır “zincir market” olarak çalışan devasa şirketler de online hizmet sunmaya başladı. Türkiye’de artık oturmuş olan bu sistem yurt dışında (Özellikle ABD ve Avrupa pazarı başta olmak üzere) yeni bir boyut kazanmaya başladı. Teslimatlar artık kuryeler yerine drone’lar ile yapılacak, Walmart drone dağıtımı konusunda yeni bir hedef belirledi.

Walmart Drone ile Teslimatı 4 Milyon Kişiye Çıkardı

Walmart Salı günü drone ile teslim edilen paketler sunan mağazaların sayısını artırmayı planladığını duyurdu; Yıl sonuna kadar Arizona, Arkansas, Florida, Teksas, Utah ve Virginia’daki 34 noktadan teslimat yapmayı umuyor. Şirket, genişlemenin 4 milyon haneye hizmete erişim sağlayacağını ve bunun önemli bir artış olduğunu söylüyor. Şirket programı Kasım 2021’de başlattığında, program yalnızca Arkansas’ta tek bir kasabada mevcuttu.

Walmart, drone özellikli mağazaların yakınında yaşayan müşterilerin sabah 8 ile akşam 8 arasında toplamda 10 pounddan daha hafif ürünler sipariş edebileceklerini söylüyor. 3,99 dolara mal olan teslimatlar, Walmart ile ortaklığı olan DroneUp adlı bir şirket tarafından işletilen bir drone aracılığıyla yapılıyor. (Perakendeci teslimat şirketine de yatırım yaptı.)

Nasıl Çalışıyor?

Walmart lokasyonundaki işçiler siparişi alır, bir kutuya paketler ve ardından kutuyu bir drone’a sabitler. Ardından, bir pilot drone’u müşteriye uçurur ve dev bir pençe gibi görünen kancaları aracılığı ile ön bahçelerine, pencerelerine veya balkonlarına bırakılır.

Kaynak: Walmart

Görünüşe göre Walmart sadece programın ayak izini genişletmeye çalışmıyor – şirket ayrıca drone aracılığıyla sunduğu paketlerin sayısını da artırmak istiyor. Şirket, basın açıklamasında “birkaç ay içinde yüzlerce teslimatı” tamamladığını söyledi. Genişletme ile yılda bir milyondan fazla drone teslimatı yapma yeteneğine sahip olacağını söylüyor.

Şirket, basın açıklamasında, insanların hizmeti “acil durum ürünleri” için kullanacağını düşündüğünü ve Hamburger Helper (makarna markası) gibi bir şeyin tek bir yerde en çok satan ürün haline gelmesine şaşırdığını söyledi.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...

Overwatch 2 Beta 28 Haziranda PC ve Konsollarda Çıkıyor

Overwatch 2'nin sonraki betası 28 Haziran'da başlıyor. Bu beta, PC, Xbox ve PlayStation'dan erişilebilir olacak. Bir süre once Blizzard, Overwatch 2'nin çıkış tarihini açıkladı. Oyun...