Dünya’nın En Çok Yol Giden Arabası: Volvo P1800

Otomobiller belli bir noktada bir makinedir ve belli bir ömürleri vardır. Kalitesine ve yapısına göre bu ömür değişiklik gösterse de belli bir kilometreyi aşmış araçlara iyi gözüyle bakılmaz. Fakat bazı araçlar “makine” standartlarını aşıp sürücüyle bir bağ kurma yolunda ilerler ve bu noktada işler biraz değişir. Aracın bakımları düzenli yapılır, “ilgiyle” yaklaşılır ve arabanın ömrüne ömür katlır. Tabii ki burada otomobilin hangi marka ve segment olduğu da kritik bir konudur; fiyat performans için üretilen Fiat Egea’nın premium sınıf Mercedes E250 ile kıyaslanması adil olmayacaktır. Peki Dünya’nın en çok yol giden arabası, en çok dayanan otomobili hangi marka? Gelin bakalım.

Dünya’nın En Çok Yol Giden Arabası: 4800000 Kilometre Yol

Modern Volvo otomobilleri güvenlikleriyle ünlüdür, ancak dünyadaki en uzun süre kullanılan otomobilin sahibinin aklında, güvenli oynamaktan başka şeyler vardı. Bir yatırım olarak arabaları garajlarda depolamak yerine, fen bilgisi öğretmeni Irv Gordon, onu sürmek niyetiyle bir Volvo P1800 satın aldı ve hikaye böyle başladı. Aslında, o kadar çok kullandı ki, P1800’ü, 2014 itibariyle şaşırtıcı bir şekilde 4.8 milyon kilometre göstergesiyle, şimdiye kadarki en yüksek araç kilometresini elde ederek Guinness Dünya Rekoru’nu kazandı. Gordon, kiraz kırmızısı Volvo copue’sini 4.150 dolara satın aldı. 1966 ve o zamandan beri o kadar sık ​​​​sürdü ki, dünyanın çevresini 100 defadan fazla tur atmakla karşılaştırılabilir bir mesafe kat etti.

Bu Rekor Nasıl Kırıldı?

Gordon, Volvo’ya rekor kıran kilometre performansına ulaşmak niyetinde olmadığını söyledi; sadece P1800’ünü sürmekten keyif aldığını açıkladı. New York Long Island sakini, arabayı satın aldıktan sonra “hemen aşık olduğunu” ve sonrasında “sürmeyi bırakamadığını” söyledi. Kilometreye gelince, düzenli olarak günde 200 km bir işe gidip geldi ve yılda ortalama 160000 km toplam mesafeye ulaştı. Bununla birlikte, konu bu klasik coupe’nin ilginç detayları söz konusu olduğunda yüzeyi zar zor çiziyor.

En parlak döneminde insanlar 1966 Volvo P1800’ü aktör Roger Moore’un casusluk gerilim filmi “The Saint”daki ikonik yolculuğu olarak tanıdılar. Bugünün standartlarına göre bile, P1800 düzgün bir şekilde restore edildiğinde hala rüya gibi görünüyor. Bununla birlikte, en güvenilir araçlar arasında yerini sağlamlaştıran şey, ikonik bir film pervanesi olmak değil. Aksine, Irv Gordon tarafından test edilmiş ve kanıtlanmış uzun ömürlü gerçek hayattaki karşılığıydı. Volvo ile yaptığı röportajda Gordon, P1800’ünün “en soğuk sabahlarda bile” çalıştırırken hiçbir zaman sorun yaşamadığını iddia etti.

Ayrıca Gordon, motoru ve şanzımanı arabayı ilk satın aldığında gelenlerle aynı olduğundan, P1800’ün ana bileşenlerinden hiçbirini asla değiştirmediğini açıkladı. Ayrıca arabayı kullandığı süre boyunca o kadar sağlıklı kullandıki yıllar boyunca iki hatası var; onlar da park cezası.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...