Ukrayna ile İlgili Paylaşım Yapan Twitter Hesapları Askıya Alınıyor!

Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşla ilgili Twitter paylaşımı yapan bazı kişilerin hesapları askıya alındı! Peki neden hesaplar askıya alınıyor?

Rus birlikleri ve zırhlı araçları Ukrayna topraklarında bulunurken, doğu Donbas ve Luhansk bölgelerinden görüntü ve videolar paylaşan sosyal medya hesapları, Kırım’a doğru ilerleyen Rus helikopterlerinin veya sınıra hareket eden tank tümenlerinin görüntülerini paylaşarak önemli bir bilgi kaynağı oldu.

Ancak çatışma yoğunlaştıkça, sosyal medyadan alınan bu birincil materyali paylaşan birçok araştırmacı – genellikle açık kaynak istihbaratı veya OSINT olarak bilinir – Twitter hesaplarının beklenmedik bir şekilde askıya alındığını tespit etti.

Twitter, Ukrayna Paylaşımlarını mı Engelliyor?

22 Şubat gecesi, OSINT araştırmacısı Kyle Glen, attığı tweetler ve başka bir OSINT organizasyonu tarafından paylaşılan bir gönderi sonrası 12 saat boyunca hesabına erişim sağlayamadı. Güvenlik analisti Oliver Alexander da hesabının 24 saat içinde iki kez kilitlendiğini iddia etti.

Twitter, Hesapları Neden Askıya Alıyor?

Araştırmacılar, hesabın askıya alınmasının, bir Rus işgali sırasında OSINT hesaplarını devre dışı bırakmayı amaçlayan toplu bir raporlama kampanyasının parçası olabileceğine dair endişelerini dile getirdiler.

Twitter sözcüsü Elizabeth Busby yaptığı açıklamada, bu hesaplara yanlışlıkla işlem yapıldığını ve koordineli bir kampanyanın parçası olmadığını söyledi.

Busby, “Politikalarımızı ihlal eden ortaya çıkan anlatıları proaktif olarak izliyoruz ve bu durumda hatalı bir dizi hesap üzerinde yaptırım eylemi gerçekleştirdik” dedi. “Bu eylemleri hızla gözden geçiriyoruz ve etkilenen bir dizi hesaba erişimi proaktif olarak yeniden etkinleştirdik. Hataların koordineli bir bot kampanyası veya toplu raporlamanın sonucu olduğu iddiaları doğru değil.

Uygulamanın politikalarının şartlarına göre hesaplar, “önemli ölçüde ve aldatıcı bir şekilde değiştirilmiş, manipüle edilmiş veya uydurulmuş“, “aldatıcı bir şekilde veya yanlış bağlamla paylaşılmış” veya “genel bir kafa karışıklığına yol açması muhtemel” bilgileri paylaşamaz. Askıya alınan hesapların bu politikaları tam olarak nasıl ihlal ettiği bilinmiyor.

Twitter sözcüleri tarafından yapılan açıklamaya bakıldığında, hesapların askıya alınması bir hata sebebiyle oldu ancak bu hatanın neden kaynaklandığı ise merak konusu.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...