Çığır Açan 5 Apple Ürünü

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, çığır açan birçok ürün üretti. Peki bu ürünler neler?

70’lerde Apple bilgisayar satmaya başladığında, bu alanda bir devrim getirdi. Aynısı, teknoloji devin akıllı telefonlar ligine girdiği bu yüzyılın ilk on yılında da oldu. Tüm bu zaman zarfında Apple, çığır açan teknolojiye sahip birçok ürünü tanıttı. İşte Apple tarafından tasarlanan en iyi 5 ürün yeniliği.

iPhone

2007’de ilk iPhone piyasaya çıkana kadar, internete ve uygulamalarına erişmek için bir bilgisayar sistemine sahip olmak gerekiyordu. Fakat hepsi orijinal iPhone ile değişti. iPhone e-posta gönderme, internette gezinme gibi uygulamaları daha kolay hale getirdi. iPhone’daki tam dokunmatik QWERTY klavye, deneyimi daha iyi hale getirdi.

İnternetin yanı sıra iPhone, mobil fotoğrafçılık alanında büyük bir atılım yaptı. 2MP yüksek kaliteli arka kamera ile donatılmıştı ve yüksek verimli fotoğraf yönetim sistemiyle birlikte fotoğrafçılık bir hobi olmaktan çıkıp günlük bir alışkanlık haline geldi. Daha sonra piyasaya sürülen tüm iPhone’lar önemli ölçüde geliştirilmiş kamera sistemlerine sahiptir. Bugün iPhone, piyasadaki en iyi kameralı akıllı telefon olarak kabul ediliyor. Şüphesiz, şirketin dünyanın en büyük teknoloji devi olmasına yardımcı olan en devrim niteliğindeki Apple ürünüdür.

iPad

Pek çok yeni şey gibi, iPad‘ler de 2010’da piyasaya sürüldüğünde hoş karşılanmadı. İnsanlar, iPad’lerin temelde düşük kaliteli dizüstü bilgisayarlar olduğu konusunda birçok şaka yaparken, Apple 67,7 milyar dolarlık iPad sattığında son gülen kişi oldu. iPad’ler, dizüstü bilgisayar ve akıllı telefon arasında bir boşluk olarak çalıştı. Apple, yıllar boyunca şık tasarımı ve yeni yükseltmeleriyle oyunu açıkça hızlandırdı ve değiştirdi.

iPod

iPod, 2001 yılında Apple’ın başarısının yolunu açtı. Zamanının devrim niteliğinde bir ürünü olan iPod, 1.000 şarkıyı cebinizde taşıyabilme özelliğiyle 90’ların MP3 çalarlarını geride bıraktı. iPod, dinleme deneyimini insanlığın o çağda yaşadığı her şeyin ötesine taşıdı. 2007’de Apple’ın gelirinin %48’i iPod satışından geldi. iPod’u bu kadar büyük bir başarı yapan şey tasarımıydı. 2007’de tanıtılan iPod Touch, iPod tarihindeki en büyük seviye atlamalarındandı. Temelde 3,5 inç dokunmatik ekrana sahip bir iPhone’du ve telekomünikasyon hariç tüm işlevlerini yerine getirdi. Hatta iPod Touch, ilk kez Wi-Fi bağlantısına sahipti ve web’de gezinme ve YouTube gibi hizmetlerde müzik akışı gibi tüm internet uygulamalarını taşıyabiliyordu.

AirPods

2016’da Apple, iPhone 7 serisini piyasaya sürdüğünde, telefonların gövdesinde önemli bir eksiklik vardı. 3,5 mm kulaklık jakı gitmişti. Tüm dünya bu hareket karşısında şok oldu. Fakat Apple kulaklık endüstrisinde yepyeni bir devrim başlatan bir şey tanıttı. Apple, gerçek anlamda ilk kablosuz kulaklık olan AirPods‘u piyasaya sürdü.

AirPods, devrim niteliğindeki tasarımı ve yenilikçi teknolojisi göz önüne alındığında büyük bir atılımdı. Tamamen kablosuz olması dışında, şirket tarafından sunulan daha önceki kablolu kulaklıklara benziyordu.

MacBook

MacBook, profesyoneller ve öğrenciler için üretkenliği eğlenceli hale getirdi. 1991’deki ilk çıkışından sonra MacBook serisi çok yol kat etti. Tüm yeniden tasarım ve iyileştirmelerden sonra ince bir tasarıma geldi ve zamanının ötesindeydi. Bu, Apple’ın tüm MacBook modelleri için ünlü ince tasarımına yol açtı.

MacBook serisi, Air ve Pro olmak üzere iki modelden oluşur. MacBook Air, endüstri lideri tüm özellikleri en ince fiziksel gövdede bir araya getirir. Pro modeli, teknik özellikler açısından çok daha güçlüdür.

Bugün MacBook, dizüstü bilgisayarlar için endüstri standardı haline geldi ve markanın gelir payına önemli ölçüde katkıda bulundu.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Biray Altun
Biray Altun
2001 Yılında Erzurum'da doğdum. Çocukluğum memleketim Kars'ta , eğitim hayatım ise İzmir'de geçti. Şimdi ise Çanakkale'de bir yandan üniversite hayatıma devam ederken bir yandan ilgi alanım olan konularda yazıyorum.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...