Twitter “Yanlış Gidebilecek” Yeni Özelliğini Deniyor!

Twitter, iOS işletim sistemini baz alarak yeni bir DM ( Direkt Mesaj) gönderme özelliğini deniyor. Kullanıcılar bu yeni özellik ile profilden DM butonuna kadar gitmek yerine direkt olarak mesaj yollayabilecek. Platform, bunun zaman çizelgenizden “bir konuşma başlatmayı” kolaylaştıracağını söylüyor – ancak bu iyi niyetli girişim kötü bir şekilde de sonuçlanabilir olarak yorumlandı.

Kamu savunucusu Eliza Orlins gelişmelere farklı bir bakış açısı kattı, DM’lerinize bir kısayol sunmak, kullanıcıları tacize daha da açık hale getirebilir. Gelen kutunuza ulaşmak için profilinize tıklamak yerine, kullanıcılar akıştan çıkmak zorunda kalmadan Twitter hesabınıza direkt mesaj atabilecekler.

Twitter

Twitter Yeni Özelliği ile Fikir Ayrılığına Sebebiyet Verdi

Bu özelliğin tam olarak kime fayda sağlayabileceğini anlamak zor — yakın arkadaşlar birbirlerine hızlı bir şekilde DM göndermek isteyebilirler, ancak bence çoğu insan bir arkadaşının Twitter profiline mesaj göndermek için gitmekte veya sadece mevcut bir sohbete devam etmek için hali hazırda rahattır.

Twitter, kötü DM’lerin bir sorun olabileceğini zaten biliyor, bu nedenle 2019’da kötüye kullanım amaçlı DM’leri otomatik olarak filtreleyen bir özellik sundu.

Bu yeni DM düğmesi test aşamasından çıkarsa, kullanıcıların güvenlik ve gizlilik nedenleriyle bu özelliği kapatma seçeneğinin olup olmayacağı net değil. Fakat Twitter tarafı daha önce de bu tarz kritik güncellemeler sunmuştu. Bu güncellemeler dahilinde seçenekler bulunuyordu.

Twitter sözcüsü Charlotte Catania, açıklamasında “Bu özel deney, kimsenin DM’lerinin mevcut ayarlarını değiştirmiyor” dedi. “Her zaman Twitter’daki insanlar için DM’leri daha erişilebilir ve değerli hale getirmenin yollarını araştırıyoruz ve her zaman kontrol onlarda olacak: herkes kendi ayarlarından DM’lerini kapatabilir.”

Bu tarz bir güncelleme ilerleyen günlerde kişilerin DM atma konusunda daha rahat olmasına sebebiyet verebilir. Bir kesim buna ciddi şekilde karşı çıkıyor ve sorun olarak nitelendiriyor. Bir kesim ise yarar sağlayabileceğini ve sosyal medya kullanımı açısından kolaylık sağlayabileceğini ileri sürüyor. Güncellemeyle ilgili detaylar kamuoyu ile paylaşıldıkça sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Kaynak: The Verge

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...

Overwatch 2 Beta 28 Haziranda PC ve Konsollarda Çıkıyor

Overwatch 2'nin sonraki betası 28 Haziran'da başlıyor. Bu beta, PC, Xbox ve PlayStation'dan erişilebilir olacak. Bir süre once Blizzard, Overwatch 2'nin çıkış tarihini açıkladı. Oyun...