Girişimcilik Hakkında Ders Veren En İyi Diziler

Dünya genelinde ve ülkemizde dizi ve film izlemek herkes tarafından kabul görmüş bir vakit geçirme yöntemi. Fakat bazı kişiler izlediği içerikten bile faydalanmak isteyebilir ve bu oldukça doğaldır. Girişimcilik hakkında bir şeyler öğrenmek istiyorsanız, birazdan sıralayacağımız diziler tam size göre.

Girişimcilik Deyince Akla Gelen Diziler

1 – Suits

Suits temelde, New York’ta kurumsal bir şirkette avukatlık yapan Harvey Specter ve hukuk diplomasına sahip olmayan asistanı Mike Ross’un maceralarını konu alıyor. Harvey, davalara bile çıkmadan “ihtimallere değil kişiye oynayarak” pek çok başarı elde ediyor. 9 sezon boyunca bir güç çekişmesi izlediğimiz dizide çıkarılabilecek pek çok ders bulunuyor. Özellikle hukuk dünyasına meraklı kişiler bu diziyi severek izleyecektir.

2 – The Sopranos

New Jersey’de geçen dizi, İtaylan bir mafya ailesinin çekişmelerini ve ana karakter Tony Soprano’nun güç dengelerini kurmaya çalışması üzerine ilerliyor. Sert ve tehlikeli insanlarla uğraşan Tony, zaman zaman kendi ailesine karşı bile hazırlıklı olmak durumunda kalıyor. Lider olmanın, bir ekip yönetmenin zorluklarına ve püf noktalarına sık sık deyinen yapım, Godfather gibi kült eserlere de sık sık göndermelerde bulunuyor.

3 – Mad Men

50’lerin ve 60’ların New York’unda geçen dizi, kurumsal iş hayatının acımasız gerçeklerini tereddüt etmeden yüzümüze çarpıyor. Reklamcılık sektöründe – özellikle o dönemde – rekabetin ne kadar sert olduğunu ve her an işsiz kalınabileceğini sık sık gözler önüne seriyor. Ana karakter Donald Draper, Kreatif Direktör olarak görev yapıyor ve zaman zaman kurumsal taraf ile yaratıcı tarafı birleştirmesi gerekiyor.

4 – House of Cards

House of Cards, aslında tamamen kamusal bir alanda ilerlese de girişimci olmak isteyenlerin çıkarması gereken ciddi dersler bulunduruyor. Machiavellist bir kafa yapısıyla ilerleyen Demokrat Parti üyesi Frank Underwood’un hırslarını konu alan yapım bizleri Beyaz Saray’a taşıyor. Bir çiftlikte büyüyen Frank, en tepeye çıkana kadar durmamaya kendini kodlamış bir kişilik olarak karşımıza çıkıyor. Bu uğurda pek çok tehlikeli hamle yapan ana karakter, tahtasız bir satranç oynuyor demek yanlış olmaz.

5 – Succession

Listemizde bulunan en taze dizi olan yapım, devasa bir şirket kurmuş babanın bazı sağlık sorunları yaşaması ile beraber bir adım geri çekilmesiyle başlıyor. Çocukları arasında bir güç savaşı başlatan bu durum, hem aile hem de kurumsal açıdan ciddi sıkıntıları sebebiyet veriyor. Hemen hemen her renkten karakterler barındıran dizi, miras olgusunu çok iyi işliyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...