Tesla Otopilot Kazası için Sürücü Suçlandı: 2 Kişi Öldü

Kaliforniya savcıları, 2019 yılında aracın Otopilot sistemini içeren ölümcül bir kaza için Tesla Model S sahibine karşı iki ağır suçlamada bulundular ve bu, otomobil üreticisinin gelişmiş sürücü yardımını içeren bir davada ilk kez bir Tesla sahibinin ABD’de cezai olarak suçlanmasına sebep oldu.

LA İlçe Bölge Savcısı’na göre olay, 29 Aralık 2019’da LA’nın bir banliyösü olan Gardena’da meydana geldi. 27 yaşındaki Kevin George Aziz Riad, siyah Model S’siyle bir otoyoldan çıkarken kırmızı ışıkta geçti, Honda Civic’e çarptı ve iki kişiyi öldürdü.

Kaliforniya Yüksek Mahkemesi’ne sunulan suçlamalara göre, araç şoförü Riad, şimdi iki araçla adam öldürme suçlamasıyla karşı karşıya kalacak. AP’ye göre, dava devam ederken şu anda kefaletle serbest bırakıldı.

Tesla

Tesla Otopilotu FBI Tarafından İnceleniyor


Direksiyon ve frenleme işlevlerini kontrol edebilen ve belirli otoyollarda otomatik şerit değişiklikleri yapabilen otopilot, federal düzenleyiciler tarafından daha fazla inceleme altına alındı. Geçen yıl, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, Otopilot kullanan Tesla araçlarının sabit acil durum araçlarına çarptığı bir düzineden fazla olayla ilgili soruşturma başlattı. Otopilot geçmişte bir dizi ölümcül kazaya sebebiyet verdi ve ölen sürücülerin aileleri Tesla’yı haksız ölüm nedeniyle dava etti.

Tesla, sürücülerin gözlerini her zaman yolda ve elleri direksiyonda tutmaları gerektiği konusunda uyarıyor, ancak otomobil üreticisi, müşterilerinin takip etmesini sağlamak için daha sağlam bir sürücü izleme sistemi (örneğin kızılötesi göz izleme gibi) dahil etmeyi reddetti. Autopilot, Society of Automotive Engineers’ın standartlarına göre, sürücülerin ellerini direksiyonda ve gözlerini yoldan ayırmasını gerektiren Seviye 2 “kısmen otomatik” bir sistem olarak kabul edilir.

Bazı Tesla sürücüleri Autopilot’u kötüye kullanırken yakalandı ve bazıları sonuçları kendileri açıkladı. Sürücüler, kalabalık bir otoyolda hız yaparken araçlarının yolcu koltuğunda veya arka koltuğunda uyurken bulundu. Kanadalı bir adam 93 mil hızla giderken uyuduğu için kenara çekildikten sonra dikkatsiz sürüşle suçlandı.

Suç suçlamaları belgesi, Otomatik Pilottan bahsetmiyor. Ancak 2019’da kazayı araştırmak için bir ekip gönderen NHTSA, olay anında sürücü yardım özelliğinin aktif olduğunu doğruladı. Ajans, soruşturmadan elde ettiği bulguları yakında yayınlamayı planlıyor.

Bir sözcü, “NHTSA, halka bugün piyasada bulunan hiçbir motorlu aracın kendi kendine gidemeyeceğini hatırlatıyor” şeklinde açıklamada bulundu. “Bir L2 otomatik sürüş sistemi devreye alınmış olsun ya da olmasın, mevcut her araç, insan sürücünün her zaman kontrol altında olmasını gerektirir ve tüm Eyalet yasaları, araçlarının çalışmasından insan sürücüyü sorumlu tutar.”

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Her Bütçeye Uygun En İyi Akıllı Saat Modelleri

Akıllı saatler, genel olarak bildirimleri cebimizdeki telefonu çıkartmadan hemen kolumuzdan bakabilmemiz için kullanılıyor. Tabii birçok marka saatlerine veya bilekliklerine bunun yanında başka özellikler de...

Elon Musk’ın Sahip Olduğu Tüm Şirketler

Elon Musk içinde bulunduğumuz dönemin ayrılamaz bir parçası ve muhtemelen gelecek kuşaklar için ders kitaplarında görünecek bir yüz. 21. yüzyılın en büyük iş adamı...

Apex Legends Mobile iOS ve Android Platformları Üzerinde Yayınlandı!

Uzun ve dolambaçlı bir yol oldu ama sonunda "Apex Legends" mobil versiyonuyla karşınızda ve hemen şimdi indirilebilir durumda! Hem iOS hem de Android kullanıcıları...