Nayib Bukele, Türkiye’de!

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, geçtiğimiz akşam Türkiye’ye selam yolladı. Paylaştığı tweet’te “Öncelikle, #Bitcoin diyarı El Salvador’dan tüm Türkiye’ye selamlar” ifadesini kullandı. 6.5 milyon nüfusa sahip olan ada ülkesi El Salvador’da Bitcoin’i resmi para olarak kabul eden meclis ve Bukele durumdan memnun.

Geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden Türkiye’ye ziyarette bulunacağını dile getiren Nayib Bukele, dün gece itibari ile Türkiye’de bulunuyor. Pek çok kişiye göre Bukele’nin geliş amacı Türkiye’yi kripto para ile yakınlaştırmak ve bu doğrultuda adımlar atılmasını kolaylaştırmak.

Nayib Bukele, Türkiye'de

Nayib Bukele Ülkesini “İlk” Haline Getirdi

El Salvador, Bitcoin satın alımlarına geçen yılın Haziran ayında başladı ve Bitcoin’i Eylül ayında resmi olarak yasal bir durum haline getirdi. Orta Amerika ülkesi El Salvador’un başkanı Nayib Bukele, amacın ülkedeki banka hesabı olmayan nüfusun %70’inden fazlasına dijital bankacılık olanakları sunmak olduğunu açıkça belirtti. BTC kullanımını ve işlem kolaylığını teşvik etmek için hükümet, Chivo adlı ulusal bir kripto cüzdanı ve BTC’de 30 dolarlık bir airdrop başlattı.

Dünya Bankası ve IMF de dahil olmak üzere büyük finans kurumları, El Salvador’u yersiz ekonomik sonuçlara karşı uyarırken sert tahminler paylaştı. Ancak Başkan Bukele, ülkede Bitcoin kullanımını teşvik etmeye devam etti ve tüm korku tacirlerini azarladı. IMF 1 milyar dolarlık mali yardımı reddettikten sonra, El Salvador hükümeti, Bitcoin savunucusu Max Keizer’in tavsiye ettiği gibi Bitcoin volkanik tahvilini başlattı.

Türkiye’de tam tersi ise Bitcoin ve kripto paralar ile alışverişe pek sıcak bakılmıyor, hükümet de bunu daha önce dile getirmişti. Fakat son dönemlerde gerçekleştirilen toplantılar gösteriyor ki bu konuda bazı adımlar atılacak.

Nayib Bukele ziyareti ve AKP’li Elitaş, Binance ve BtcTurk temsicileri ile görüşecek olması da bunların işaretleri.

UYARI: Weblejyon web sitesinde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bir satın alma teklifi veya başka bir işlem yapmaya davet teşkil etmez, ayrıca herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Her Bütçeye Uygun En İyi Akıllı Saat Modelleri

Akıllı saatler, genel olarak bildirimleri cebimizdeki telefonu çıkartmadan hemen kolumuzdan bakabilmemiz için kullanılıyor. Tabii birçok marka saatlerine veya bilekliklerine bunun yanında başka özellikler de...

Elon Musk’ın Sahip Olduğu Tüm Şirketler

Elon Musk içinde bulunduğumuz dönemin ayrılamaz bir parçası ve muhtemelen gelecek kuşaklar için ders kitaplarında görünecek bir yüz. 21. yüzyılın en büyük iş adamı...

Apex Legends Mobile iOS ve Android Platformları Üzerinde Yayınlandı!

Uzun ve dolambaçlı bir yol oldu ama sonunda "Apex Legends" mobil versiyonuyla karşınızda ve hemen şimdi indirilebilir durumda! Hem iOS hem de Android kullanıcıları...