Hyundai Araçlar iPhone CarKey ile Açılabilecek: CarKey Nedir?

Bloomberg’den Mark Gurman’a göre Hyundai ve Genesis markası, Apple’ın iPhone modellerinde bulunan “Cüzdan” uygulamasını kullanarak uyumlu araçların kilidini açmanıza ve çalıştırmanıza izin veren dijital araba anahtarı özelliği için destek eklemeye yakın. Gurman’a göre, sözde “CarKey” özelliği bu yaz Hyundai’nin Genesis programına gelecek.

Hyundai, Bluelink’li MyHyundai ve uyumlu araçların kapılarını uzaktan çalıştırma veya kilidini açma özelliğini içeren Genesis Intelligent Assistant dahil olmak üzere halihazırda tescilli iOS uygulamaları sunuyor. Ancak Apple’ın dijital anahtar özelliğini uygulamasına destek eklemek, işlevselliği daha sorunsuz hale getirmeyi ve sistem düzeyinde Apple Cüzdan kısayollarından faydalanmalı umuyor. Hyundai’nin sitesi, NFC tabanlı dijital anahtar özelliğinin şu anda yalnızca Android telefonlarda kullanılabildiğini belirtiyor.

Hyundai “CarKey” Konusunda Neredeyse İlk, Peki Apple CarKey Nedir?

Apple CarKey, Apple cihazlarında dijital araba anahtarlarını destekleyen bir hizmettir. Bu, NFC veya iOS 15’te ultra geniş bant (UWB) kullanarak arabanızın kilidini açmak için iPhone veya Apple Watch’unuzu kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Apple Pay gibi, dijital araba anahtarınız da Apple Cüzdan’da güvenli bir şekilde saklanır.

Apple, dijital araba anahtarı özelliğini ilk olarak 2020’de duyurdu, ancak şu ana kadar yalnızca belirli BMW modellerinde mevcut. Hyundai’nin arabalarına geleceğine dair raporlar, Business Korea’nın planlar hakkında rapor verdiği en az Ocak 2021’e kadar uzanıyor ve Hyundai’nin Genesis arabalarına yapılan referanslar da iOS 15 kodunda keşfedildi.

Bloomberg’in raporu, Hyundai’nin son iPhone’ların sahiplerinin telefonlarını cebinden çıkarmadan arabalarının kilidini açmasına izin verebilecek ultra geniş bant (UWB) teknolojisini kullanmayı planlayıp planlamadığını veya sadece NFC kullanıp kullanmayacağını belirtmiyor. BMW, iPhone 11 ve sonraki modellerinde bulunan U1 çipine dayanarak, tamamen elektrikli iX’inin bu özelliğini daha önce duyurmuştu.

Apple ve Hyundai’nin daha önce birlikte bir elektrikli otomobil üretme konusunda görüştüğü konuşulmuştu. Hyundai daha sonra bu söylentilere herhangi bir açıklama getirmedi ve artık iPhone üreticisiyle görüşmediğini söyledi.

Günümüzde araçların anahtarları cebinizde veya yakında bulunurken kapı açma ve çalıştırma işlemlerini yapabiliyorsunuz. Fakat iOS tarafından sağlanacak olan bu tarz bir destek anahtarları tamamen ortadan kaldırmakla beraber belli bir açıdan da kolaylık sağlayacak gibi duruyor.

Tesla modellerinin akıllı telefonlar aracılığı ile pek çok açıdan kontrol edilebildiğini düşündüğümüzde diğer markaların da bu duruma ayak uydurmaya çalışması oldukça olası ve normal karşılanabilir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...