Tesla, Otonom Sürüş Teknolojisini Daha Fazla Müşteriye Açıyor

Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu başkanının geçen hafta güvenliğiyle ilgili ciddi endişelerini dile getirmesine rağmen, Tesla şimdi “Tam Kendi Kendine Sürüş” (Full-Self Driving) programının beta sürümüne daha fazla Tesla sürücüsüne erişim sağlayarak otonom sürüş teknolojisini daha da yaygın hale getirmek için hazırlanıyor. Ancak sürücülerin otonom sürüş özelliğini kullanabilmesi için ilk olarak sürücünün güvenlik puanının hesaplanması gerekiyor. Peki bu puan nasıl hesaplanıyor?

Tesla otonom sürüş güvenlik puanı nasıl hesaplanıyor?

Bir sürücü yazılıma erişmeden önce Tesla, Tesla’nın web sitesindeki bir sayfaya göre “sürüşünüzün gelecekteki bir çarpışmayla sonuçlanma olasılığını” tahmin eden beş kriteri kullanarak “güvenlik puanını” belirleyecek. Bu güvenlik puanının belirlenmesi isteği ise Tesla’nın konsolunda yer alan dijital panel aracılığı ile yapılıyor.

Puan, sürücünün Tesla’sındaki sensörler tarafından toplanan veriler kullanılarak tablo haline getirilir ve 1.000 mil başına ileri çarpışma uyarıları, sert frenleme, agresif dönüşler, güvenli olmayan takip ve otomatik pilotun zorunlu olarak devre dışı bırakılması örneklerini dikkate alır. Bir Tesla’nın otopilot özelliği, güvenlik puanı kılavuzuna göre “Tesla aracınız ellerinizi direksiyondan çektiğinizi ve dikkatsizleştiğinizi belirlediğinde” üç görsel ve sesli uyarı verdikten sonra devre dışı kalıyor.

Sürücülerin bu puanlama sisteminde 100 üzerinden 80 puan alması dahilinde otonom sürüş özelliğini kullanabilmesi mümkün olacak. Ancak bu otonom sürüşün beta yazılımı kontrolün tamamen Tesla’da olduğunu göstermiyor; sürücü her zaman aracın kontrolünü elinde tutmalıdır.

Tesla, belirli bir müşteri grubuyla yazılımın sınırlı bir beta sürümünü açtıktan bir yıl sonra otonom sürüş betasına erişim sağlıyor. Temmuz ayında otonom sürüş için aylık 199 dolar veya o zamandan beri durdurulan Gelişmiş Otopilot paketini satın alan Tesla sahipleri için aylık 99 dolar fiyatla aylık bir abonelik paketi açtı. Bu noktadan önce, otonom sürüş paketi bir kerelik 10.000 dolar ücret karşılığında satılıyordu. Tesla sahipleri, Tesla’nın web sitesindeki şartlara göre, istedikleri zaman aylık otonom sürüş aboneliklerini iptal edebilirler.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...

Overwatch 2 Beta 28 Haziranda PC ve Konsollarda Çıkıyor

Overwatch 2'nin sonraki betası 28 Haziran'da başlıyor. Bu beta, PC, Xbox ve PlayStation'dan erişilebilir olacak. Bir süre once Blizzard, Overwatch 2'nin çıkış tarihini açıkladı. Oyun...