Instagram Gençler için Zararlı Olduğunu “Yanlışlıkla” İtiraf Etti

Facebook, The Wall Street Journal’ın Facebook’un kendi verilerine göre Instagram’ın her üç genç kızdan biri için vücut imajı sorunlarını daha da kötüleştirdiğini bildirmesinden yaklaşık iki hafta sonra geri adım attı. Salvo, Facebook’ta Başkan Yardımcısı ve Araştırma Başkanı Pratiti Raychoudhury’nin izniyle geliyor. Raychoudhury’nin Facebook’un Haber Odası’ndaki gönderisi, The Wall Street Journal’ın dahili araştırmayı nitelendirmesinin “doğru olmadığını” iddia ediyor ve hepsini WSJ’nin sahip olduğu verilerin kötü yorumlanmasından sorumlu tutuyor. Instagram uygulaması durumla ilgili ciddi sıkıntıya düştü.

14 Eylül’de Wall Street Journal, gazeteye sızdırılan muazzam bir dahili Facebook önbelleğine dayanan bir dizi hikaye olan The Facebook Files’a bir hikaye yayınladı. 14 Eylül makalesi, Instagram’ın gençler, özellikle de genç kızlar üzerinde son derece zararlı bir etkisi olduğunu öne süren verilere odaklandı. WSJ, Facebook’un ürünlerinin gençler üzerindeki zararlarının çok iyi farkında olduğunu ve şirketin “bu sorunları çözmek için asgari çabayı gösterdiğini ve bunları kamuoyu önünde önemsediğini” iddia etti.

Instagram

Instagram çocuklar için ayrı bir uygulama geliştirebilir

Facebook, WSJ tarafından alıntılanan çalışmanın içeriği konusunda kaçınıyor. Ancak Facebook’un küresel güvenlik şefi Antigone Davis’in Perşembe günü Senato Ticaret Alt Komitesi’nin önüne çıkması ve hikayede ortaya atılan iddiaları yanıtlaması ve yeni bir “Çocuklar için Instagram” planları yapması bekleniyor. Raychoudhury, yazının nedeni olarak bu duruşmayı özellikle belirtiyor.

Raychoudhury, gençlerin Instagram’a bağımlı hissettiklerini iddia etmeleri de dahil olmak üzere, WSJ makalesinde gündeme getirilen sorunların çoğunu görmezden geliyor. Bunun yerine, enerjisini Facebook’un kendi araştırmasını değersizleştirmeye odaklıyor. Raychoudhury’ye göre WSJ’nin en sert iddialarının çoğu, sadece 40 katılımcının olduğu bir çalışmaya odaklanıyor. Bu, herhangi bir önlemle küçük bir örneklem boyutu olurdu – ama özellikle 1 milyardan fazla kullanıcısı olan bir platformdan bahsediyorsanız. Raychoudhury, küçük çalışmanın “gençlerin Instagram hakkındaki en olumsuz algıları hakkında iç konuşmaları bilgilendirmek için tasarlandığını” iddia ediyor.

Raychoudhury ayrıca WSJ’nin “3 genç kızdan 1’i için vücut imajlarını daha da kötüleştiriyoruz” iddiasında bulunan dahili bir Facebook slaydına atıfta bulunmasına kızıyor. Raychoudhury, vücut imajı sorununun Instagram’ın genç kızlar için daha da kötüleştirebileceği 12 olası sorundan sadece biri olduğunu tekrar tekrar belirtiyor. “Vücut imajı, sorunla mücadele ettiğini bildiren genç kızların Instagram’ın diğer 11 alana kıyasla daha kötü hale getirdiğini söylediği tek alandı” diye yazıyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Apple Sanal Gerçekliği Yakında Geliyor!

Saygın Apple analisti Ming-Chi Kuo'ya göre, Apple'ın artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimlerinin bir kombinasyonunu sunacağı bildirilen uzun süredir konuşulan karma gerçeklik kulaklığı, Ocak 2023'te...

Safari Arka Planı Nasıl Silinir? Safari’yi Temizlemek Neden Önemli?

Apple kullanıcısıysanız, internette Safari aracılığıyla gezinme olasılığınız yüksektir. Apple, Safari'nin Mac için en hızlı ve en kolay web tarayıcısı olduğunu ve çevrimiçi olmanın en...

Antarktika’da Drone Kullanmak Yasak! Peki Neden?

Drone teknolojisi geliştikçe ve drone fotoğrafçılığı hobisi çoğaldıkça, bu alanda çalışmalar ve çekimler görmeye alışmıştık. Fakat maalesef yakın zamanda Antarktika'dan bir drone görseli görmeyi...