Teknoloji Harikası BMW iX ve En İyi Özellikleri

Son teknolojiye sahip olan, elektrifikasyona geçişin büyük adımlarından biri olan BMW iX ve öne çıkan en iyi özellikleri neler?

2018’de Vision iNext Concept olarak piyasaya sürüldükten sonra, BMW’nin ilk tamamen elektrikli SUV’si sahip olduğu teknolojik özellikleri ile göz dolduruyor.

BMW iX En İyi Özellikleri

Şimdiye kadar yapılmış en gelişmiş BMW modeli olan iX, şirketi elektrikli bir geleceğe taşımayı hedefliyor. BMW iX, tipik bir BMW tutkununun BMW’si olmayabilir, ancak mükemmel bir elektrikli araç olarak şekilleniyor gibi görünüyor. İşte elektrikli otomobilin öne çıkan bazı özellikleri:

Aero Tekerlekler

Aero tekerlekler sadece işlevsel değil, aynı zamanda iyi görünüyor. Aerodinamik tekerlekler sürtünmeyi önemli ölçüde azalttıkları için şık ve işlevsel eşit parçalardır. Ayrıca, otomobilin ilginç, daha fütüristik estetiğine katkıda bulunurlar. Kimsenin bir BMW iX’i BMW X5 ile karıştırma şansı yok ve bu çok iyi bir şey. BMW, X5 müşterilerini elektrifikasyona çekmek istiyorsa, iX’in daha özel görünmesi ve hissettirmesi gerekiyor.

iDrive 8

BMW’nin en yeni iDrive 8‘i yalnızca tamamen yeni bir ekrana sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda grafikler de büyük ölçüde geliştirildi. Net, fütüristik görünümlü ve göze hoş geliyorlar. Daha da önemlisi BMW, kullanıcı arayüzünün nasıl çalıştığını yenileyerek ve daha sezgisel hale getirerek işlevselliği geliştirdi. Ayrıca, tüm klima kontrol sisteminin ekranda görünebilmesi veya BMW’nin ön ayarlı düğmelerinin dijital versiyonlarının ekranın üst kısmında kullanılması gibi ilginç yeni özellikler de var.

Yeni BMW iDrive 8, doğal dil ve dokunmatik kullanım kullanılarak diyalog tabanlı etkileşime odaklanılarak tasarlandı. Araçtakilerle iletişim kurmak için yeni bir grafik kullanan BMW Akıllı Kişisel Asistan’ın yeteneklerini genişleten yeni özellikler de bulunuyor.

Elektrokromik Sunroof

Bu tek parça şeffaf cam tavan, herhangi bir çapraz payanda olmadan tüm iç mekanı kaplıyor. Aynı zamanda şimdiye kadar bir BMW modeline takılan en büyük cam tavan. Tavan, iç mekanı gölgelendirmek için PDLC (Polimer Dağıtılmış Sıvı Kristal) teknolojisine sahiptir. Panoramik cam tavanın şeffaflığı, filmin orta tabakasına voltaj uygulanarak değiştirilir.

Kristallerin gölge etkisi yaratan düzensiz bir düzende dağılmaları bir saniyeden az sürer. Bu elektrokromik gölgeleme, tavan fonksiyon merkezindeki bir düğme kullanılarak etkinleştirilebilir ve devre dışı bırakılabilir. Gölgeleme modu, BMW iX park edildiğinde otomatik olarak etkinleştirilir.

BMW Uzaktan Hırsızlık Kaydedici

Bu yeni özellik, alarm sistemi kapandığında tetiklenen baş üstü iç kamera ile birlikte çalışır. iX’in sahibi daha sonra akıllı telefonunda bilgilendirilir ve hem iç kameradan hem de aracın önündeki ve arkasındaki kameralardan ve dış aynalarından gelen resimlere erişebilir ve bunları kaydedebilir. Görüntüler ayrıca 360 derecelik panoramik bir görünüm oluşturmak için birleştirilebilir.

BMW Uzaktan Hırsızlık Kaydedici bir güvenlik özelliği olarak tasarlanırken, tepe kamerası da eğlenceli bir şekilde kullanılabilir. Sürücü ve yolcular, bir yolculuk sırasında özel anları yakalamalarına ve bunları arkadaşları ve aileleriyle paylaşmalarına olanak tanıyan anlık fotoğraflar çekebilir. Resimler sesli komut, jest veya dokunmatik kontrol ile çekilebilir ve ayrıca bir otomatik zamanlayıcı seçeneği de vardır.

Kamera sistemi, yalnızca yolculardan en az biri gülümsediğinde fotoğraf çekecek şekilde bile ayarlanabilir. Kamera HDR modunda çalışır, gece modu ise gece veya düşük ışık koşullarında bile keskin siyah beyaz görüntüler üretir. WiFi üzerinden araca bağlı herhangi bir akıllı telefon ile kontrol ekranındaki bir QR kodunu tarayarak resimler paylaşılabilir.

Dış ve İç Işık Dansı

Arabaya yaklaştığınızda, BMW iX artık “Harika Giriş Anları” gerçekleştiriyor. Bu nasıl mümkün olabilir? UWB (Ultra Geniş Bant) radyo teknolojisini kullanan BMW iX, sürücünün ne zaman yaklaştığını ve birkaç santimetre içinde sürücünün tam olarak nerede olduğunu bilir. Sürücü üç metre içeri girdiğinde, iX biraz hoş geldin diyor ama dış ve iç ışık dansı yapıyor, arabanın kilidini açıyor, kapının yanında hafif bir halı oluşturuyor ve iç mekanı hazırlıyor. Tüm bunlar olurken, iDrive sistemi hazırlanıyor ve dışarısı soğuksa otomobilin tüm iç oturma yüzeyleri ısınıyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...