Elektrikli BMW 3 Serisi Ortaya Çıktı!

BMW, yalnızca Çin’de üretilip satılacak olan yeni elektrikli BMW 3 Serisi modelini tanıttı. Otomobilin özellikleri neler?

Daha önce 3 Serisi’nin elektrikli versiyonunun üretilip üretilmeyeceği tartışma konusu olmuştu. Şimdi ise BMW, yalnızca Çin’e özel üretilecek olan elektrikli 3 Serisi’ni tanıttı. Yeni otomobil, makyaj için beklenen tasarım değişikliklerini ön izliyor, ancak buradaki en önemli haber, bunun tarihteki ilk üretim pille çalışan 3 Serisi olması.

Yeni Elektrikli BMW 3 Serisi

Resmi olarak i3 eDrive35L olarak adlandırılan elektrikli sedan, üreticinin en yeni nesil elektrikli tahrik sistemine güveniyor ve bileşenleri BMW iX3, BMW i4 ve BMW iX ile paylaşıyor. Otomobil, 281 beygir gücü (210 kilovat) ve 295 pound-feet (400 Newton-metre) torka sahip. Bu rakamlar, otomobilin 6.2 saniyede 0’dan 100 kilometre hıza ulaşmasını sağlıyor.

Menzil söz konusu olduğunda, BMW 66,1 kWh pil paketinin tek bir şarjıyla 526 kilometre’ye kadar menzil vaat ediyor. DC şarj cihazındaki maksimum şarj gücü 95 kilovattır, bu da yüzde 10 şarj seviyesinden yüzde 80’e yaklaşık 35 dakika sürdüğü anlamına gelir.

Ne yazık ki BMW, aracın geniş bir fotoğraf galerisini yayınlamıyor ve iç mekanı hakkında şu an için pek bir şey söyleyemeyiz. Ancak otomobil üreticisi, EV premium sedanın bagaj bölmesinin, yanmalı modelin 480 litre bagajından biraz daha az olan 410 litre hacme sahip olduğunu söylüyor. Ayrıca iç mekan, BMW’nin bilgi-eğlence sisteminin en son yazılım sürümünün yanı sıra şirketin Dijital Anahtar özelliğinden de yararlanıyor. Ancak, kablosuz yazılım güncellemelerinden bahsedilmiyor.

BMW, aracın yalnızca Çin pazarı için tasarlandığını ve süspansiyonun bile Çin yol koşullarına göre ayarlandığını söylüyor. Sıfır emisyonlu elektrikli sedan, Shenyang, Lydia’daki BMW Brilliance fabrikasında, yerel tedarik zincirinin gereksinimlerine uyarlanmış bazı bileşenlerle birleştirilecek.

Elektrikli 3 Serisi, BMW’nin altıncı elektrikli ürünüdür. Elektrikli 3 Serisinin yakında Hindistan da dahil olmak üzere küresel pazarlarda sunulmasını bekleyebiliriz. Ama bu birkaç yıl daha sürebilir.

Genel olarak BMW iddialı elektrifikasyon planlarına sahip ve 2030 yılına kadar elektrikli araçların net araç satışlarının %50’sini oluşturmasını hedefliyor.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...