Sürücüsüz Otomobil İçin Samsung ve Tesla Ortaklığı

Dünyaca ünlü iki şirket Samsung ve Tesla, sürücüsüz otomobil projesi için anlaşma yapma yolunda ilerliyor.

Elon Musk’ın CEO’luk görevini sürdürdüğü Tesla, otomobiller konusundaki çıtasını daha da yükseltmek için çalışmalarına devam ediyor. Tesla’nın yakında çıkacak olan otonom sürüş Hardware 4 bilgisayarı için gerekli çipler için ise diğer şirketlerle görüşmeler sürüyor.

Samsung ve Tesla sürücüsüz otomobil çipi için anlaşacak mı?

Akıllı telefonlar konusunda tam gaz çalışmalarını sürdüren Samsung, bu kez otomobil sektörü ile yakından ilgileniyor.

Tesla’nın ihtiyacı olan 7 nanometre çip üretim sürecine dayalı yeni nesil otonom sürüş çiplerinin üretimi için şu an için Samsung’la görüşmeler sürüyor.

Çıkan haberlere göre iki şirket, otonom sürüşte kullanılacak olan bilgisayarın çipi konusunda defalarca tartışmaya girdi ve prototipinde değişikliğe gidildi.

Güney Kore merkezli elektronik şirketi Samsung eğer Tesla ile anlaşmaya varırsa 7 nanometrelik çipin üretim sürecini üstlenecek. Ayrıca Samsung, Tesla’nın hali hazırda Hardware 3 bilgisayarları için çip üretiyor.

Tesla CEO’su Elon Musk, şirketin Ağustos ayında düzenlediği AI Day etkinliğinde Tesla’nın Cybertruck elektrikli kamyoneti için kullanılacak olan otonom sürüş bilgisayarı için “yaklaşık bir yıl kadar” süreceğini söylemişti.

İki şirketin anlaşmayı sağlaması durumunda, Samsung hiç zaman kaybetmeden bu çiplerin üretimine başlayabilir ve Tesla’nın üreteceği otomobillerde otonom sürüş teknolojisinin yer almasına katkı sağlayabilir.

Şirketlerin anlaşma durumunun nasıl olacağını ise önümüzdeki süreçte öğreneceğiz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kategoriler

En Güncel Haberler

Amazon Hem Devletle Hem Halkla Karşı Karşıya!

Amazon, New York Başsavcısı Letitia James tarafından teşvik edilen, yerine getirme merkezlerinde başarısız olan COVID korumalarıyla ilgili yeni sorularla karşı karşıya. İşçilerin protestolarından ve...

Twitch, Makine Öğrenmesi Teknolojisiyle Yasakları Güçlendirecek

Twitch, yasaklardan kaçan insanları tespit etmek için makine öğrenmesi teknolojisini kullanacak. Peki bu teknoloji nasıl olacak? Twitch, yasaklardan kaçmaya çalışan kişileri tespit etmek için makine...

Meta, İngiltere ile Ters Düştü!

İngiltere'nin rekabet düzenleyicisi, Facebook'un ana şirketi Meta'nın Giphy'yi satın almasının, sosyal medya devinin popüler GIF yapma ve paylaşım web sitesini satın aldığını ilk kez...