Sürücüsüz Otomobil İçin Samsung ve Tesla Ortaklığı

Dünyaca ünlü iki şirket Samsung ve Tesla, sürücüsüz otomobil projesi için anlaşma yapma yolunda ilerliyor.

Elon Musk’ın CEO’luk görevini sürdürdüğü Tesla, otomobiller konusundaki çıtasını daha da yükseltmek için çalışmalarına devam ediyor. Tesla’nın yakında çıkacak olan otonom sürüş Hardware 4 bilgisayarı için gerekli çipler için ise diğer şirketlerle görüşmeler sürüyor.

Samsung ve Tesla sürücüsüz otomobil çipi için anlaşacak mı?

Akıllı telefonlar konusunda tam gaz çalışmalarını sürdüren Samsung, bu kez otomobil sektörü ile yakından ilgileniyor.

Tesla’nın ihtiyacı olan 7 nanometre çip üretim sürecine dayalı yeni nesil otonom sürüş çiplerinin üretimi için şu an için Samsung’la görüşmeler sürüyor.

Çıkan haberlere göre iki şirket, otonom sürüşte kullanılacak olan bilgisayarın çipi konusunda defalarca tartışmaya girdi ve prototipinde değişikliğe gidildi.

Güney Kore merkezli elektronik şirketi Samsung eğer Tesla ile anlaşmaya varırsa 7 nanometrelik çipin üretim sürecini üstlenecek. Ayrıca Samsung, Tesla’nın hali hazırda Hardware 3 bilgisayarları için çip üretiyor.

Tesla CEO’su Elon Musk, şirketin Ağustos ayında düzenlediği AI Day etkinliğinde Tesla’nın Cybertruck elektrikli kamyoneti için kullanılacak olan otonom sürüş bilgisayarı için “yaklaşık bir yıl kadar” süreceğini söylemişti.

İki şirketin anlaşmayı sağlaması durumunda, Samsung hiç zaman kaybetmeden bu çiplerin üretimine başlayabilir ve Tesla’nın üreteceği otomobillerde otonom sürüş teknolojisinin yer almasına katkı sağlayabilir.

Şirketlerin anlaşma durumunun nasıl olacağını ise önümüzdeki süreçte öğreneceğiz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Tesla Tırı “Tesla Semi” Neden Bir Türlü Çıkamadı?

2017'de Tesla'nın tırı için üretime başlamayı planladığı açıklandı. Bu aracın hiçbir zaman özel sürücülere satılması amaçlanmamıştı, bunun yerine mallarını taşımak için daha çevre dostu...

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...