Elon Musk, Tesla AI Day etkinliğinde yeni ürünlerini tanıttı

Milyarder iş adamı Elon Musk, Tesla AI Day ismi verilen etkinlikte şirketinin benzersiz yeni ürünlerini tanıttı.

Tesla’nın “bir elektrikli otomobil şirketinden çok daha fazlası” olarak görülmesini isteyen Elon Musk, 19 Ağustos Perşembe günü Tesla AI Day etkinliğinde Tesla’yı bundan daha fazlasına sahip bir şirket olarak tanımladı. İnsansı bir robot da dahil olmak üzere kendi kendini süren arabaların ötesindeki uygulamalar da göz önüne alındığında, Musk’ın ifadeleri doğrulanmış oluyor. Peki etkinlikte tanıtılan yeni ürünler neler?

İnsansı robot Tesla Bot

Tesla AI Day etkinliğine damga vuran, en dikkat çekici ürün şüphesiz Tesla Bot oldu. Siyah bir kafa ve parlak beyaz vücuda sahip bu robotu, yaptığınız günlük bazı işleri halletmek üzere tasarladıklarını ifade eden şirket, yapay zekalı bu robotu insanların yükünü hafifletmek için tasarladı. CEO Elon Musk, market alışverişi gibi “insanların yapmaktan en az hoşlandığı iş” gibi insani angaryaların Tesla Bot gibi insansı robotlar tarafından devralınabileceği bir dünya tasavvur ediyor.

Robotun, önemli bilgileri gösteren bir kafa ekranı da yer alıyor. 172 cm boya ve 56 kg ağırlığa sahip olan bu robot, 68 kg kaldırabilme kapasitesine sahip olacak. Bunun yanı sıra insanı robot, saatte 8 kilometre yürüyebiliyor.

Robot hakkındaki endişeli düşünceler için ise CEO Musk, “Elbette arkadaş canlısı olması ve insanlar için inşa edilmiş bir dünyada gezmesi amaçlanıyor. Mekanik ve fiziksel düzeyde, ondan kaçabileceğiniz ve büyük olasılıkla onu alt edebileceğiniz şekilde ayarlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Robotun bir prototipinin gelecek yıl üretilmesi bekleniyor.

Dojo süper bilgisayarı için bir çip

Tesla direktörü Ganesh Venkataramanan, şirketin süper bilgisayarı Dojo’yu çalıştırmak için kullandığı tamamen kendi bünyesinde tasarlanan ve üretilen Tesla’nın bilgisayar çipini tanıttı. Tesla’nın yapay zeka mimarisinin çoğu, Musk’ın büyük miktarda kamera görüntüleme verisini diğer bilgisayar sistemlerinden dört kat daha hızlı işleyebileceğini söylediği sinir ağı eğitim bilgisayarı Dojo’ya bağlıdır.

D1” ve 7 nm teknolojisine sahip olan bu çip için şirket direktörü, CPU bağlantısı ile GPU düzeyinde hesaplamaya ve bugün piyasada bulunan ve altın standart olması gereken son teknoloji ağ anahtar çiplerinin iki katı I/O bant genişliğine sahip olduğunu ifade etti.

Bilgisayarla görüş sorunlarını çözme

Tesla’nın bilgisayarlı görme mimarisiyle çözmeye çalıştığı iki ana sorun, geçici tıkanıklıklar (yoğun bir kavşaktaki arabaların Tesla’nın otopilot sisteminin ilerideki yolu görmesini engelleyen arabalar gibi) ve yolun daha erken saatlerinde görünen işaretler veya işaretlerdir (100 metrelik bir tabela gibi).

Bunu çözmek için Tesla mühendisleri, modülün farklı yönlerinin yolun farklı yönlerini takip ettiği ve her ikisi de modelin yol hakkında tahminler yapmaya çalışırken başvurabileceği veriler sunacak bir sistem geliştirdi.

Tesla AI Day etkinliğini aşağıdaki bağlantı üzerinden izleyebilirsiniz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...