Spotify Live Geliyor: Spaces’e Rakip Olabilecek mi?

Dünya’nın en çok tercih edilen müzik dinleme platformu olan Spotify, sesli yayın üzerine uzun zamandır çalışmalarını sürdürüyordu. Twitter Spaces ve Clubhouse gibi rakipleri ciddi yol kat ederken, Spotify’ın eli bu noktada biraz zayıf kaldı ve yarıştan koptu. Spotify Greenroom isimli ana uygulamadan ayrı bir uygulama ile yarışa giren şirket, bu kararından vazgeçti ve Spotify Live ile tekrardan şansını deneyecek.

Greenroom, zaten ölü doğmuş bir projeydi desek yanlış olmaz, eğer bu konulara çok ilgili değilseniz ve yakından takip etmiyorsanız muhtemelen daha önce adını duymamışsınızdır bile. Çünkü başta Spotify olmak üzere hemen hemen hiç kimseden ciddi bir destek göremedi ve tanıtılmadı.

Spotify Live Nedir?

Spotify Greenrom artık Spotify Live olarak kullanıcılar ile buluşacak. Artı olarak bu özellik ana uygulamada yer alacak ve farklı bir uygulama indirmenize gerek kalmayacak. Kullanıcılar, içerik üreticisinin podcast sayfasına ulaşarak Spotify’da etkinliğe bağlanabilecekler, fakat konuşmada yer alıp bi şeyler söylemek isterleres bunun için Spotify Live uygulamasını kullanabilecekler.

Spotify gibi tamamen ses ve yayın üzerine çalışan bir şirket için bu tarz bir çalışma oldukça kolay olsa gerek. Rakiplerine bakmak gerekirse; Clubhouse ciddi bir popülerlik yakalamıştı fakat diğer devlerin masaya gelmesi ile beraber oldukça geride kaldı. Twitter ve YouTube bu alanda çalışmalar yürüttü ve şu an bu alanda en çok tercih edilen “Twitter Spaces” oluyor diyebiliriz. En çok kullanılan sosyal mecra olması ve kılçıksız bir şekilde entegre etmesi en büyük avantajlarından oldu.

Günümüzde podcast ve sesli yayın tarzı şeyleri dinlemek günden güne daha da yaygınlaşıyor. Hepimizin vakti kısıtlı ve ekrana baktığımız süreyi minimize etmeye özen gösteriyoruz. Bu doğrultada arkaplana bir Spotify Live yayını açabilir ve diğer işlerimizle ilgilenebiliriz veya podcast dinleyebiliriz. Sizlerin bu yeni akım hakkındaki görüşleri neler? Spotify Live’ı tercih eder misiniz?

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Tesla Tırı “Tesla Semi” Neden Bir Türlü Çıkamadı?

2017'de Tesla'nın tırı için üretime başlamayı planladığı açıklandı. Bu aracın hiçbir zaman özel sürücülere satılması amaçlanmamıştı, bunun yerine mallarını taşımak için daha çevre dostu...

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...