Honda, Elektrikli Otomobil Hedefini Açıkladı

Japon otomobil üreticisi Honda, yaptığı açıklamada Honda’nın elektrikli otomobil ve iş planları hakkında açıklama yaptı. Peki ya Honda’nın elektrikli otomobil geleceği nasıl olacak?

Honda, Elektrikli Otomobil Yatırımını Arttırıyor

Honda yaptığı açıklamada, elektrikli araç stratejisini yapacağı girişimler ile ilerletmek için 10 yılı kapsayacak şekilde 40 milyar dolar yatırım yapacağını planladıklarını söyledi. Japon otomobil üreticisi 2030 yılına kadar küresel olarak 30 EV modelini piyasaya sürmeyi hedefliyor.

İlk olarak Honda, bölgesel pazarlar için özel olarak tasarlanmış EV’leri tanıtmayı planlıyor. Şirket GM ile ortaklık kurarak 2024’e kadar tamamen elektrikli Prologue Suv ve elektrikli Acura Suv olmak üzere iki yeni elektrikli otomobili piyasaya sürmeyi hedefliyor. Ayrıca Honda, Çin’de 2027’ye kadar 10 yeni elektrikli araç modeli tanıtmayı da hedefliyor.

Örtüler altına saklanmış iki konseptin tek bir ön görüntüsü dışında Honda’nın yeni spor arabalarıyla ilgili hiçbir ayrıntı verilmedi.

Honda, daha önceleri EV’lerin daha popüler olması gerektiğini belirtmişti. Bu noktada, 2026 yılına kadar otomobil üreticisinin yeni e: Architecture’ı, donanım ve yazılımı birleştiren yeni bir EV platformu benimseyerek üretimini arttıracak.

Elektrikli Otomobillerin Piyasadaki Yeri

Elektrikli otomobillerin önümüzdeki yıllarda hızla artışa geçmesi bekleniyor. 2021 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Tesla, Chevy Bolt, Nissan Leaf ve diğer birkaç model pazardan pay alarak pazarın %74’ünü elinde tuttu.

Honda, 2027 yılına kadar, GM ile ortaklaşarak, uygun fiyatlı EV’leri gazla çalışan araçlar kadar rekabetçi bir maliyet ve menzile sahip otomobiller olması gerektiğini söyledi. 

Şu anda EV üreticilerinin karşılaştığı en büyük zorluk bataryadır. Honda’nın bu sorunu çözmek için bazı planları var. 

Şirket, Honda’nın elektrifikasyon girişimlerinin, 2050 yılına kadar tüm ürünler ve kurumsal faaliyetler için karbon nötrlüğü elde etme çabasının bir parçası olduğunu söylüyor. Bu hedefe ulaşmak için, sadece motorların pillerle değiştirilmesi değil, çok yönlü ve çok boyutlu bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu da belirtti. Şirket ayrıca, değiştirilebilir pillerin ve hidrojenin kullanılmasını da içerdiğini söyledi.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...