Netflix, Yeni Özellik Getirdi: Artık Daha İyi Öneriler Sunulacak!

Netflix, platforma yeni bir özellik getirdi. Bu özellikle birlikte kullanıcılara daha iyi öneriler sunulacak! Özellik nasıl çalışıyor?

Düzenli bir TV izleyicisiyseniz, Netflix’te bir TV şovunu sevmekle “sadece beğenmek” arasında büyük bir fark olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Herkes bir şovun keyfini çıkarabilir ve daha sonra kaydetmek için Beğeni düğmesine tıklayabilir veya Netflix Tavsiye Motoruna benzer başka TV şovları sunmasını söyleyebilir.

Bir TV şovunu Beğenme seçeneği hali hazırda bulunuyor. Bu da Netflix’in benzer şovları daha az tavsiye etmesini sağlıyor. Yeni gelen özellikle, benzer yapımların daha çok tavsiye edilmesi sağlanacak.

Netflix, Daha İyi Öneriler İçin “Buna Bayıldım” Seçeneği Getirdi

11 Nisan itibariyle şirket, kullanıcıların bir şeyi normalden daha fazla sevdiklerini belirtmelerine olanak tanıyan yeni Double Thumbs Up (Buna Bayıldım!) düğmesiyle, sevilen içeriklere benzer yapımların gösterilmesi mümkün hale gelecek.

İki başparmak işaretinin eklenmesi, Netflix’in algoritmalarının neyi sevdiğiniz ve gerçekten neyi sevdiğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmesine olanak tanıyacak ve böylece ileriye dönük izleme keyfiniz için daha doğru önerilerde bulunabilecektir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, yeni çift başparmak yukarıya seçeneği, Pazartesi gününden itibaren Netflix’in TV ve web’inizin yanı sıra Android ve iOS mobil cihazlarınızdaki beğen ve beğen düğmelerinin yanında yer alıyor.

Netflix bir gönderide, “Şu anki beğen ve beğenme butonlarımız, bir dizi veya film hakkında ne hissettiğinizi bize söylemeniz için iyi bir yol ve karşılığında, zevkinize göre daha iyi kişiselleştirilmiş bir profil elde ediyorsunuz. Ancak, zamanla bu duyguların basit bir beğeni ya da beğenmemenin ötesine geçebileceğini öğrendik. Gerçekten bir şeye ilgi duyduğunuzu bize söylemenin ek bir yolunu sağlamak, nelerden hoşlandığınızı daha iyi yansıtan öneriler içeren bir profil anlamına gelir.” ifadelerini kullandı.

Yıldız Derecelendirmesi Neden Bırakıldı?

Netflix 2017’de yıldızlara dayalı derecelendirmeleri bıraktığında, daha basit beğen ve beğenme sisteminin testlerde popüler olduğunu ve izleyicilerin bir şey izledikten sonra gerçekten bir derecelendirme sunma olasılığının çok daha yüksek olduğunu söyledi.

Ayrıca kullanıcılar, içeriği diğer kullanıcıların yaptıklarına göre puanlıyordu. Bu sistem mutlaka içeriğin kalitesinin veya çekiciliğinin bir göstergesi değildi.

Netflix şimdi yeni Double Thumbs Up özelliğini, yakında TV biriktirme listelerini gelişmiş bir hassasiyetle düzenlemeye başlayabilecek olan dünya çapındaki kullanıcılara düzenli olarak sunuyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Tesla Tırı “Tesla Semi” Neden Bir Türlü Çıkamadı?

2017'de Tesla'nın tırı için üretime başlamayı planladığı açıklandı. Bu aracın hiçbir zaman özel sürücülere satılması amaçlanmamıştı, bunun yerine mallarını taşımak için daha çevre dostu...

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...