SpaceX, Yeni Bir NASA Ekibi Göndermek İçin Hazırlanıyor

SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu‘na dördüncü kez NASA astronotu göndermek için kolları sıvadı.

SpaceX, tekrardan NASA astronotu yollayacak

Crew-3 olarak adlandırılan görev, NASA astronotları Raja Chari, Tom Marshburn ve Kayla Barron ile Avrupa Uzay Ajansı astronotu Matthias Maurer‘i yörüngede altı ay boyunca ISS’e taşıyacak.

Hava şartları nedeniyle Pazar gününden Çarşamba gününe taşınan uzay uçuşu, dört mürettebat üyesinden üçü için ilk olacak.

Doktor ve eski NASA uçuş cerrahı Marshburn, görevdeki kıdemli kişi olarak seçildi. Uzaya üçüncü yolculuğunu yaparken, bu araştırmanın bir gün insan varlığı hakkında daha büyük sorulara cevap verebileceğini söyledi.

Marshburn, verdiği bir demeçte, “Gece gökyüzüne bakıp ‘Evren nasıl çalışıyor ve yaşam gezegenimiz Dünya’ya nasıl geldi?’ diye merak eden hepimizizdir.”

Denizaltı tecrübesi olan bir astronot olan Barron, Donanma’da geçirdiği zamanın kendisini bu ana hazırlamaya yardımcı olduğunu ve yolculuk için bir çalma listesi hazırladığını söyledi.

“Çalma listemde güçlü bin yıllık favoriler ve 90’lara geri dönüşler var” diye şaka yaptı.

Astronotlar, SpaceX’in Crew Dragon uzay aracı ve Falcon 9 roketiyle fırlatılacaklar.

Mürettebatın, ISS’ye yanaşmadan önce kapsülde 22 saat geçirmesi planlanıyor. Ekip, insan ruhuna ve Antarktika kaşifi Ernest Shackleton tarafından kullanılan tarihi bir yelkenli gemiye bir övgü olan yeni kapsülü “Endurance” olarak adlandırmaya karar verdi.

SpaceX, Haziran 2020’de ilk kez ISS’ye iki NASA astronotunu başarıyla gönderdi ve bu onların roketleri ve Crew Dragon ile uçuşlarına devam etmelerini sağladı. Yaklaşık on yıl içinde Amerikan topraklarından ayrılan ilk mürettebatlı fırlatma oldu.

Geçen ay SpaceX’in Inspiration4 misyonu, sivillerin Dünya’dan en uzak mesafeye – 367 mil – Uluslararası Uzay İstasyonundan bile daha uzağa seyahat etmesiyle tarih yazdı.

SpaceX, NASA için altı adede kadar mürettebatlı uçuş başlatmak üzere sözleşme imzaladı ve iki tanesi daha 2022 için planlandı.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Tesla Tırı “Tesla Semi” Neden Bir Türlü Çıkamadı?

2017'de Tesla'nın tırı için üretime başlamayı planladığı açıklandı. Bu aracın hiçbir zaman özel sürücülere satılması amaçlanmamıştı, bunun yerine mallarını taşımak için daha çevre dostu...

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...