Playstation 5 için ilk büyük güncelleme yayınlandı

En büyük oyun konsolu üreticisi olan Sony, en yeni konsolu için yeni güncelleme yayınlandı. Playstation 5, çıkış yaptığı tarihten beri pek çok güncelleme aldı. Ancak bu güncellemelerin hiçbiri yeterince büyük ve köklü niteliklere sahip değil.

Sony, bir önceki nesil konsolu olan PlayStation 4 ve yeni nesil konsolu PlayStation 5 için yeni bir güncelleme yayınladı. Özellikle PlayStation 5’in ilk büyük güncellemesi olması oyuncuları heyecanlandırıyor.

PlayStation 5 için en büyük güncelleme

Güncelleme ile birlikte artık PlayStation 5’in depolama sorununa çözüm geliyor. Oyunları silmek zorunda değilsiniz, USB’ye depolayabilir ve tekrar oynamak istediğinizde oradan yükleyebilirsiniz. Sony tarafından verilen bilgiye göre oyunları başka bir yerde depolamaktan veya tekrar indirmekten çok daha hızlı sürecek. Ancak konsol, oyunlarda SSD’nin hızını kullandığı için oyunları USB üzerinden oynayamıyorsunuz. En göze çarpıcı yenilik ise PS4 ve PS5 arasında Share Play özelliğinin desteği gelmesi. Diğer basit yenilikler ise:

  • Oyun güncellemeleri önceden indirme olanağı.
  • Ekran yakınlaştırma/büyültme için düzeltmeler
  • Oyun kütüphanesini özelleştirebilme
  • Oyun sohbetini hızlı bir şekilde açıp kapatmak, mikrofona ulaşmak için kısa yollar.
  • Game Base bölümü için iyileştirmeler

Güncellemenin boyutu yaklaşık olarak 900 MB. Güncellemeyi yaptıktan sonra cihazınız açıldığında kontrolcüyü de güncellemeniz gerekecektir. Bunun için kontrolcüyü şarja takmanız yeterli olacaktır.

Dijital oyun dönemine geçildiğinden beri PS5 için en büyük problemlerden bir tanesi depolama alanı olmuştu. Playstation 5 bu konuyla ilgili zayıf kalıyordu. Oyuncularını da bir süredir kısıtlıyordu. Yeni gelen güncelleme ile beraber PS5 oyunlarınızı konsol ile uyumlu olan harici depolama alanlarında tutabilicek olmamız çok iyi bir adım. PS5 oyunlarını konsol uyumlu harici depolama alanlarına yükleme; yeniden indirmek veya diskten kopyalamaya göre çok daha büyük kolaylık sağlıyor. 

Bunun yanında, ciddi boyutlara çıkan oyun güncellemeleri için önceden indirme özelliği sunulması da çok kullanışlı. Yeni bir konsol çıkana kadar (en az 6 yıl daha var.) sektörün amiral gemisi olan Playstation 5, bu güncelleme ile gücüne güç kattı. Bilgisayar donanımlarının ciddi fiyat artışı yaşadığı bu dönemde, Playstation 5 almak iyi bir kaçış noktası olabilr.

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...