Audi Yeni Elektrikli Otomobil Konsepti Olan Q4 E-Tron’u Tanıttı

Audi elektrikli otomobil kervanına bir yeni model daha ekledi. Audi, Geçtiğimiz çarşamba günü Almanya’da sanal bir etkinlikte yeni aracını duyurdu. Ünlü sporcu ve aktörlerle yapılan tanıtımla yeni nesil EV’ler alıcıya tanıldı.

En yeni elektrikli Audi Q4 E-Tron, Avrupa’da 41.900 Euro‘luk başlangıç fiyatı ile Avrupa’ya gelecek. Ancak lansmana özel Edition One versiyonu için 6.200 Euro’luk ek ücret talep ediliyor. Ancak şirket, Amerika’da 45.000 Dolar‘dan başlayan fiyatlar ile yıl sonunda otomobilin piyasaya sürüleceği duyurdu.

Audi E-Tron’un gücü

Audi, otomobilin 4,588 mm uzunlukta ve 1,865 mm genişlikte olacağını açıkladı. Şirket aracı “kompakt SUV” olarak tanıtsa da orta büyüklükte birçok SUV ile karşılaştırılabilecek bir boyutta olduğunu söyleyebiliriz. Orijinal E-Tron SUV ve rakibi olan Tesla Model Y‘den biraz daha küçük olacak. Araca güç veren piller ve elektrikli motorların araç zemininde bulunmasından dolayı içeride daha fazla alan sunuluyor.

En üst donanıma sahip olacak Q4 50 E-Tron‘da 2 adet elektrikli motor yer alıyor. Araç 300 beygir güç ve 460 Nm tork değerine sahip. Araç güçlü bir performans sergileyecek gibi duruyor. 520 km menzili bulunan modelin 0’dan 100 km hıza 6 saniyenin biraz üstünde bir sürede ulaşabiliyor. Q4 ve Sportback versiyonları ise 77kWh kapasiteli pil barındırıyor. Bunun yanında iki adet elektrikli motora da sahip olacak. Bununla beraber araç tek bir şarjla 480 kilometrenin üzerinde menzile çıkabilecek.

Yeni otomobilin bütün sürümleri, 10 dakikalık bir şarj ile 125 km menzil mesafesi kat edebilecek. Bunun yanında Avrupa’da bulunan Audi EV sahipleri 210.000 adet halka açık şarj istasyonuna da erişim sağlayabilecek.

Aracın içerisinde sesli komutlara cevap verebilecek sana bir sesli asistan yer alıyor. Sürücünün önündeki yönleri, sistem tarafından verilen bilgileri ve navigasyona ön cam üzerinde gösterebilen arttırılmış gerçeklik ekran görüntüsü de yer alıyor. Ancak bazı modellerinde bulunmasa da bu özellik opsiyonel olarak satın alınabiliyor. Ayrıca aracın direksiyonunda dokunmatik yüzeylere sahip bir tasarım da yer alıyor.

Audi elektrikli otomobil sektöründe oldukça başarılı. Gelecek yıllarda çıkaracağı farklı elektrikli araç tipleri ile bu seriyi devam ettirmesi öngörülüyor. Tanıtılan modelin Türkiye fiyatı hakkında ise henüz net bir bilgi yok. Üretimine başlandıktan sonra aracın teknik özellikleri ve farklı ülkelerdeki satış fiyatları belli olacak. Bu bilgilerin ilerleyen aylarda paylaşılması bekleniyor.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...

Valve’nin Steam Deck Alıcılarına Bazı Güzel Haberleri Var!

Steam Deck taşınabilir oyun konsoluna yönelik yüksek talep ve devam eden tedarik sorunları, birçok tüketicinin cihazı satın alma fırsatını beklemesine neden oldu. Valve Mart...

Elektrikli Otomobillerin Değer Kaybı Neden Fazladır?

Arabanız için benzin veya motorin almak bir noktadan sonra pahalı geliyorsa, elektrikli bir tane satın almak çekici görünebilir. Bununla birlikte, fark etmeyeceğiniz şey, ne...