NFT Satışlarına İtiraz Geldi!

Infosec tarafından hazırlanan bir NFT dizisi, çelişkili yayından kaldırma ve korsanlık karmaşasına dönüştü.

Noel Günü’nde “ItsBlockchain” adlı bir grup tarafından yayınlanan “Cipher Punks” NFT paketi, her bir tokenin on kopyası ile 46 farklı figürün portrelerini içeriyordu. Açılış fiyatından bakıldığında tam değeri kabaca 4.000 dolardı. Ancak neredeyse anında, bilgi güvenliği topluluğu – portre konularının kendilerinden bazıları da dahil olmak üzere – itirazlarda bulunmaya başladı.

Portre görüntüleri, EFF konuşma aktivisti Jillian York ve OpenPGP yaratıcısı Jon Callas dahil olmak üzere birçok ismi yanlış yazmış ve telif hakkıyla korunan bir fotoğrafa dayalı en az bir çizime dayandırılmış vaziyette bulundu. Daha tartışmalı olarak, listede Jacob Appelbaum ve Richard Stallman da dahil olmak üzere zararlı kişisel davranışlar nedeniyle dışlanan bazı isimler yer aldı.

NFT Satışları Sorun Çıkardı

Twitter’da yanıt veren York, kendi portresinin bağlantısını tweetledi ve basitçe “Bunu hiçbir şekilde onaylamıyorum ve kaldırılmasını istiyorum” dedi.

NFT’leri kaldırmak, göründüğünden daha karmaşıktı. ItsBlockchain ekibi, Twitter’da benzerlik haklarını önceden almadığı için özür diledi ve gruptan 28 NFT’yi çıkardığını ve iki NFT’yi yaktığını söyledi. Ancak, halihazırda satılmış olan token’ları kaldırmak için net bir prosedür yok ve ItsBlockchain, token’ları kaldırmak ve sorunu çözmek için çoğunlukla merkezi OpenSea platformuna güveniyor. ItsBlockchain, rehberlik için platforma başvurdu, ancak şimdiye kadar çok az rehberlik aldı. (OpenSea, bir yorum talebine yanıt vermedi.)

Grup, paylaştığı bir e-postada, “Bu sorunu çözmeye çalışıyoruz … onu ortadan kaldırmak istiyoruz” dedi. “OpenSea katılımı bu aşamada işi kolaylaştıracaktır.”

Olay, izinsiz yenilik normlarının genellikle benzerlik hakları ve fikri mülkiyet hukuku ile çatıştığı NFT’ler etrafındaki potansiyel olarak zorlu yasal sorunları hatırlatıyor. Tipik olarak, tanıtım haklarıyla ilgili ABD yasaları, bir kişinin adının ve kimliğinin, rızası olmadan tanıtım için kullanılamayacağını belirtir – ancak böyle bir davanın NFT’lere uygulandığında pratikte nasıl işleyeceği belirsizdir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...

Overwatch 2 Beta 28 Haziranda PC ve Konsollarda Çıkıyor

Overwatch 2'nin sonraki betası 28 Haziran'da başlıyor. Bu beta, PC, Xbox ve PlayStation'dan erişilebilir olacak. Bir süre once Blizzard, Overwatch 2'nin çıkış tarihini açıkladı. Oyun...