Alexa Bir Çocuğun Canını Tehlikeye Attı!

Etkileşim verilerini gösteren Alexa etkinlik geçmişinin ekran görüntülerini yayınlayan bir ebeveynin iddialarına göre, Amazon’un Alexa’sı bir çocuğa duvara takılı bir telefon şarj cihazının açıktaki uçlarına bir bozuk para dokundurması gerektiğini söyledi (Bleeping Computer aracılığıyla). Cihaz, görünüşe göre, TikTok’ta trend olduğu iddia edilen bir meydan okuma hakkında haberlere atıfta bulunarak, onu tehlikeli olarak tanımlayan bir makaleden meydan okuma fikrini çıkardı.

Kristin Livdahl’ın ekran görüntüsüne göre Echo, “Bana yapmam gereken bir meydan okuma söyle” yanıtını “İşte internette bulduğum bir şey. Ourcommunitynow.com’a göre: Zorluk basit: bir telefon şarj cihazını duvardaki prizin yaklaşık yarısına kadar takın, ardından açıkta kalan uçlara bir bozuk para dokundurun.”

Alexa Sınıfta Kaldı!

Amazon, BBC’ye yaptığı açıklamada, Alexa’nın davranışını doğruladı ve “Bu hatanın farkına varır varmaz düzeltmek için hızla harekete geçtik” dedi. Livdahl dün, bir meydan okuma istemenin artık işe yaramadığını tweetledi. İstemi Alexa ile test ederken, bugün benzer bir sonuç alınamadı ve web’den bir meydan okuma istemek bile yanıt vermedi bunun yerine kısıtlı seçenekler arasından tercih yapmanızı isteyerek riski olabildiğince minimize ediyor diyebiliriz.

Amazon, web’i içeriklerini ayrıştırmaya çalışırken sorunla karşılaşan tek şirket değil. Ekim ayında bir kullanıcı, Google’da “şimdi ne nöbeti geçirdiysen”, öne çıkan snippet’lerinden birinde potansiyel olarak tehlikeli tavsiyeler görüntülediğini bildirdi – gösterdiği bilgi, bir web sayfasının, birisi nöbet geçirdiğinde ne yapılmaması gerektiğini açıklayan bölümündendi. O sırada kaynaklar, kullanıcının raporunu doğruladı, ancak bugün yaptığımız testlere göre düzeltilmiş görünüyor (Googling “şimdi ne nöbeti geçirdiğinde” hiçbir snippet görünmüyor).

Ayrıca, sorunu olduğundan daha büyük hale getirmek için tehlikeli davranışlarla ilgili uyarıların arttığını gördük – bu ayın başlarında, bazı ABD okul bölgeleri, TikTok’ta ateş etme tehditleri hakkında kendi kendine devam eden raporların ardından kapandı. Sosyal medya fırtınasının, var olabilecek herhangi bir tehditten çok daha fazla, insanların tehditlerden bahsetmesinden kaynaklandığı ortaya çıktı. Alexa örneğinde, bir algoritma bir uyarının açıklayıcı kısmını seçti ve orijinal bağlam olmadan güçlendirdi. Ebeveyn hemen müdahale etmek için oradayken, durumun böyle olmadığı veya Alexa tarafından paylaşılan cevabın çok açık bir şekilde tehlikeli olmadığı bir durumu hayal etmek kolaydır.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...