Yeni Nesil İnternet: Wi-Fi 7 Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte gelişen Wi-Fi teknolojisi, kullanıcılara üst düzey ve kablosuz internet sunacak Wi-Fi 7‘yi sunmak üzere. Peki ya Wi-Fi 7 nedir?

Wi-Fi 7 Nedir ve Kullanıcılarına Neler Sunacak?

Wi-Fi 7, şu anda gelişme aşamasında olan yeni nesil bir internet bağlantısıdır. Yeni bir Wi-Fi standardı çıktığında, genellikle ağda bazı iyileştirmeler yapılır bu iyileştirmeler Wi-Fi 7 teknolojisinde oldukça fazla var.

Şu anda Wi-fi’nin en yeni özelliği, daha çok Wi-Fi 5’i kullanmamıza rağmen 2020 yılında ortaya çıkan Wi-Fi 6‘dır.

Wi-Fi 7’den önceki teknoloji olan Wi-Fi 6, birden fazla cihazın ağa bağlanmasına olanak sağlayan oldukça yüksek kapasiteli ve hızlı bir teknolojidir. Yeni gelecek Wi-Fi 7 ise kullanıcılarına bunlardan daha fazlasını sunacak.

Wi-Fi 6, 9.6 Gbps hız olanağı sağlar bu  Wi-Fi 5’e göre daha hızlı olmasına rağmen Wi-Fi 7’nin gerisinde kalıyor.

Wi-Fi 7’ye baktığımız da, teorik olarak 30 Gbps’ye kadar bant genişliği hızlarını destekleyeceğinden, bazı kullanıcılar için Ethernet kablolarını gereksiz hale getirebilir. Saniyede hız, ağların cihazlar arasında daha fazla bilgiyi daha hızlı taşımasını sağlar.

Şu anda birçok Ethernet cihazı 10Gbps‘nin üzerine çıkamıyor, bu nedenle Wi-Fi 7, bazı ortamlarda çoğu kullanıcı tarafından kullanılan kablolu internet bağlantısını ortadan kardırabilir.

Wi-Fi 7’nin  herhangi bir kabloya ihtiyaç duymadan 40 Gbps’ye kadar veri taşıma potansiyeli vardır. Ve de 320MHz iletim desteği ve isteğe bağlı olarak Wi-Fi 6’daki 1024-QAM’den daha yüksek olan 4096-QAM desteği olabilir.

Wi-Fi 7’nin diğer varsayılan özellikleri arasında Wi-Fi 7, yönlendiriciye bağlanmak için yeni cihazlara veya donanıma ihtiyaç  duymaması bulunuyor. Bu da Wi-Fi 7’nin 2,4, 5 ve 6 GHz bantlarındaki eski cihazlarla geriye dönük uyumluluğu sayesinde oluyor.

Nesiller Arası bazı Wi-Fi’lerin Hızları

6 GHz bandında kullanıma sunulan Wi-Fi 6E maksimum 9.6 Gb/sn hıza çıkabiliyor.

2.4 GHz ve 5 GHz frekansları kullanılan Wi-Fi 6 maksimum 9.6 Gb/sn hıza çıkabiliyor

5GHz bandında kullanılan Wi-Fi 5 2.34Gbps hıza çıkabiliyor.

2023’te piyasaya çıkması beklenen Wi-Fi 7’nin hızlarını test ettiği iddia edilse de henüz tam olarak ne zaman piyasaya çıkacağı belli değil.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Cybertruck Aracına İlham Kaynağı Olan James Bond Arabası

Amerika merkezli elektrikli otomotiv devi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, herkesin tasarımından etkilendiği aracı olan Cybertruck'ı 2023 yılında piyasaya sürülmeyi planladığını açıklamıştı. Cybertruck'ın tasarımındaki ilham...

F1 Manager 2022: Şu Ana Kadar Bildiğimiz Her Şey

Eğer son birkaç yılını takımın pitstop taktikleri hakkında atıp tutarak geçirmiş bir Ferarri hayranıysanız ya da içinizde bir yerlerde Aston Martin'i zafere taşıyacak adamın...

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...