NASA Artemis 1 Ay Görevi İçin İlk Çalışmalar Yapılıyor

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), “Artemis 1” keşif görevi kapsamında Ay’a uçuşunu ne zaman gerçekleştirecek?

NASA’nın yeni Artemis-1 Ay görevi için kullanılacağı devasa yeni roketi (SLS) ve uzay mekiği Orion‘un, uzaya fırlatılmadan önce bazı testlerden geçmesi için fırlatma rampasından 11 saatlik bir yolculuğa başladı!

Devasa Roket Testlerden Sonra Uzaya Fırlatılacak!

Roket, Kennedy Uzay Merkezi’nin araç montaj binasından ayrıldı ve 6,5 kilometre uzaklıktaki Fırlatma Kompleksi 39B’ye ulaşmak üzere 11 saatlik bir yolculuğa başladı.

NASA’nın devasa roketi SLS, Artemis 1 için ateşlendiğinde maksimum 8,8 milyon pound itiş gücü (39.1 Meganewton) üretecek, yani çalışmaya başladığı anda dünyanın en güçlü roketi olması bekleniyor.

NASA’nın Artemis 1,2 ve 3 olarak planladığı uçuşlarının ilki mürettebatsız olacak.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) Yöneticisi Bill Nelson, “Uzay Fırlatma Sistemi (SLS), insanları derin uzaya gönderebilen tek rokettir. Dünyadaki en güçlü rokettir.” dedi. “Orion, şimdiye kadar insanları uçurmuş, insanlar için yapılmış herhangi bir uzay aracından daha uzağa gidecek. Uzayda, astronotlar için tasarlanmış herhangi bir uzay aracından daha uzun süre kalacak.”

Roketin fırlatma rampasına ulaştıktan sonra, yaklaşık iki haftalık kontrolleri olacak. 2 haftalık kontrollerden sonra SLS ekibi rokete 3,2 milyon litreden fazla kriyojenik itici gaz yükleyecek ve başka bir kontrol daha yapacak. Daha sonra testlerin ne kadar iyi gittiğini ve fırlatmadan önce araçlarda herhangi bir değişiklik yapılması gerekip gerekmediğini değerlendirecekler. Roketin uzaya fırlatılması ise mayıs ayında gerçekleşmesi planlanıyor.

SLS, önce Orion’u düşük bir Dünya yörüngesine yerleştirecek ve ardından üst aşamasını kullanarak ay ötesi enjeksiyon olarak adlandırılan olayı gerçekleştirecek. Bu manevra, Orion’u Dünya’nın 280.000 mil ötesine göndermek için gerekli olacak.

Orion, üç haftalık görevinde, derin uzay ortamı hakkında bilgi toplamak için CubeSat olarak bilinen ayakkabı kutusu büyüklüğünde 10 uydu kuracak.

NASA Ay’a Ne Zaman İniş Yapacak?

Artemis ilk görevini mürettebatsız ve keşif amaçlı yapacak. Daha sonra Artemis-2, Ay’ın etrafında uçan ancak iniş yapmayan ilk mürettebatlı test olacak, 2025 için planlanan Artemis-3 ise Ay’ın güney kutbuna inen, mürettebatlı görevini gerçekleştirecek.

Nelson, “NASA’nın Artemis programı, insanlığın dev sıçramasının önünü açacak. Hiç şüphe yok ki, insanın uzay araştırmaları, keşifleri ve uzaydaki yaratıcılığının altın çağındayız. Ve her şey Artemis 1 ile başlıyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...