Maserati, Elektrikli Modelleri İçin Planlarını Duyurdu!

Maserati, elektrikli modelleri için planlarını duyurdu! İtalyan otomobil devinin elektrikli modelleri nasıl olacak?

Geçtiğimiz perşembe günü düzenlenen bir etkinlikte, İtalyan lüks otomobil üreticisi Maserati, elektrikli araçlarının gelecek planlarının yanı sıra ilk elektrikli Maserati modelini sahneye çıkardı. Maserati, EV otomobiller konusunda nasıl çalışmalar yapacak?

Maserati, 2030’da Tamamen Elektrikli Olacak!

Muhabirlerle düzenlenen basın toplantısında, Maserati CEO’su Davide Grasso, şirketin 2030 yılına kadar içten yanmalı motorlu araçlarının satışını tamamen durdurmayı hedefleyeceğini söyledi – ancak bu, bireysel pazarlara ve müşteri taleplerine bağlı olacaktır.

Grasso, 2030 hedef tarihiyle ilgili olarak “Burası iniş noktası” dedi. “Farklı pazarların elektrifikasyonun geleceğine doğru ne kadar hızlı hareket edeceğine bağlı olarak, dünyanın farklı bölgelerini farklı bir hızla etkileyecek.” ifadelerini kullandı.

İlk Elektrikli Maserati Modeli Ghibli GranTurismo Folgore

Maserati, ilk EV modeli olacak olan Ghibli GranTurismo’nun tasarımı hakkında ipuçları verebilecek olan bazı görseller paylaştı. Lüks otomobilde, alışkın olduğumuz Maserati çizgilerini rahatlıkla görebiliyoruz.

Elektrikli GranTurismo’nun yüksek performanslı bir canavar olacağı gözüyle bakılıyor. 1.200 beygir gücünün “çok üstünde”, 0-100 km/sa hızlanması 2 saniyenin biraz üzerinde; 300 km/sa maksimum hız gibi teknik özelliklere sahip olması muhtemel. Araç, hızını artırmak için hafif malzemeden yapılacak. Maserati, üç farklı elektrik motorunun “sınıfının en iyisi” yol tutuşu sağlayacağını söyledi.

Ayrıca Maserati, yeni nesil GranTurismo spor coupe, en çok satan model Levante’nin EV versiyonu, tamamen yeni Grecale SUV ve diğer birçok lüks spor otomobil ve üstü açılır araba dahil olmak üzere Folgore adlı tamamen elektrikli araç serisini duyurdu. Şirket, 2025 yılına kadar tüm modellerinin elektrikli versiyonlarını sunacağını ve 2030 yılına kadar sadece EV satışlarına geçeceğini söyledi.

Bu zaman çizelgesini göz önünde bulunduran Maserati, “2025 yılına kadar elektrik serisini tamamlayan ilk lüks marka” olduğunu iddia ediyor. Elbette, Porsche, Ferrari ve Lamborghini gibi diğer lüks spor otomobil markaları kendi elektrifikasyon planlarını açıkladılar. (Porsche, Taycan ile ilk modelini zaten piyasaya sürdü.) Ancak lüks otomobil üreticileri arasında elektrifikasyona geçiş nispeten daha yavaş oldu, çünkü çoğu hala yüksek sesli V8 ve V12 motorlu araçları üretmeye devam ediyorlar.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Tesla Tırı “Tesla Semi” Neden Bir Türlü Çıkamadı?

2017'de Tesla'nın tırı için üretime başlamayı planladığı açıklandı. Bu aracın hiçbir zaman özel sürücülere satılması amaçlanmamıştı, bunun yerine mallarını taşımak için daha çevre dostu...

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...