Microsoft, Windows 10X projesini rafa kaldırdı!

Windows 10 21H1 güncellemesi ile ilgili bazı açıklamalara değinen Microsoft, Windows 10X‘le ilgili açıklamalar yaptı. Bu açıklamalarda Microsoft, Windows 10X projesinin iptal edildiğini resmi olarak açıklamasa da üstü kapalı bir şekilde duyurmuş oldu. Proje neden iptal edildi? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, bir süredir Windows 10X isimli bir işletim sistemi üzerinde çalışıyordu ve bu haberle de sık sık gündeme geliyordu. Windows 10’un öncekine biraz daha fonksiyonel ve daha fazla cihazda kullaınılabilecek şekilde tasarlanmış olan bu yeni işletim sistemi, birçok kullanıcı tarafından da merakla bekleniyordu. Fakat bu işletim sistemiyle ilgili hayalleri suya düşüren bir gelişme yaşandı. Microsoft tarafından yapılan açıklamada, Windows 10X projesinin iptal edildiği üstü kapalı bir şekilde duyurulmuş oldu.

Windows 10X neden iptal edildi?

Yeni işletim sistemi Windows 10X’in sahip olduğu özelliklerin yalnızca spesifik bir kullanıcı grubu tarafından kullanılabilir olmasının doğru olmadığını düşündüklerini belirten Microsoft yetkilileri, yeni işletim sistemindeki özelliklerin Windows 10’a güncelleme ile birlikte geleceğini duyurdular.

Microsoft, Windows 10X’in hangi özelliklerinin Windows 10’a geleceğini ise henüz açıklamadı. Bu sebeple Windows 10X’le gelmesi beklenen tasarım, çekirdek özellikleri ya da performans iyileştirmeleri gibi özelliklerin hangilerinin Windows 10’a geleceği ise şu an için merak konusu olmaya devam ediyor.

Microsoft, başarısızlığı kabul etmeyi seven bir şirket olmamasıyla da sık sık ön plana çıkıyor. Üstünde çalışılan bir projenin iptal edildiğini duyurmaktan da hoşlanmayan teknoloji şirketi, daha önceki duyurularında yaptığı gibi çeşitli bahaneleri öne sürerek, Windows 10X’projesini rafa kaldırdıklarını üstü kapalı bir şekilde duyurmuş oldu. Ayrıca bu konuyla ilgili yapılan açıklamalar da fazlasıyla belirsizdi.

Microsoft’un almış olduğu bu karar bazı kullanıcılar tarafından tepkiyle karşılanmış olsa da Windows 10X’e özel gelecek olan özelliklerin bazılarının Windows 10’a güncelleme olarak geleceğinin duyurulması, bir nebze de olsa kullanıcıların içini rahatlattı. Gelecek güncellemelerin hangilerinin olacağını ise hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Daha önceki Microsoft içerikli yazılarımıza ulaşabilmek için buradaki linke tıklayabilirsiniz.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Her Bütçeye Uygun En İyi Akıllı Saat Modelleri

Akıllı saatler, genel olarak bildirimleri cebimizdeki telefonu çıkartmadan hemen kolumuzdan bakabilmemiz için kullanılıyor. Tabii birçok marka saatlerine veya bilekliklerine bunun yanında başka özellikler de...

Elon Musk’ın Sahip Olduğu Tüm Şirketler

Elon Musk içinde bulunduğumuz dönemin ayrılamaz bir parçası ve muhtemelen gelecek kuşaklar için ders kitaplarında görünecek bir yüz. 21. yüzyılın en büyük iş adamı...

Apex Legends Mobile iOS ve Android Platformları Üzerinde Yayınlandı!

Uzun ve dolambaçlı bir yol oldu ama sonunda "Apex Legends" mobil versiyonuyla karşınızda ve hemen şimdi indirilebilir durumda! Hem iOS hem de Android kullanıcıları...