Bill Gates, Microsoft ile ters düştü!

The Wall Street Journal’da yayınlanan bir habere göre, Microsoft’un yönetim kurulu üyelerinden bazıları geçen yıl bir çalışanla iddia edilen bir ilişkiye ilişkin soruşturma yürütülürken Bill Gates’in istifa etmesi gerektiği sonucuna vardı. Gates nihayetinde, WSJ’nin soruşturma tamamlanmadan önce söylediği gibi Mart 2020’de kuruldan istifa etti. Kurulun 2019 yılında bir Microsoft çalışanının Gates ile uzun yıllar boyunca ilişki içinde olduğunu iddia ettiği bir mektupta konuyu araştırmak için bir hukuk firması tuttuğu bildirildi.

Şirkette bir mühendis olan çalışanın, o sırada Bill ile evli olan Melinda French Gates’in mektubunu okumasını istediği söyleniyior, ancak bunun gerçekten olup olmadığı belirsiz.

Bill Gates

Gates ve French Gates, bu ay ayrıldıklarını açıkladı. Bir Microsoft sözcüsü WSJ’ye yaptığı açıklamada, “Microsoft, 2019’un ikinci yarısında Bill Gates’in 2000 yılında bir şirket çalışanıyla yakın bir ilişki başlatmaya çalıştığına dair bir endişe yayıldı.” dedi. “Kurulun bir komitesi, kapsamlı bir soruşturma yürütmek için dışarıdan bir hukuk firmasının yardımıyla durumu inceledi. Soruşturma boyunca Microsoft, endişesini dile getiren çalışana kapsamlı destek sağladı. ” Yönetim kurulu üyeleri Bill Gates’in, artık başkanlık yapmasını uygun görmedi.

Bill Gates, Microsoft’dan neden ayrıldı?

Gates’in bir sözcüsü, yönetim kurulundan istifasının soruşturmayla ilgili olduğunu yalanladı. Sözcü, WSJ’ye “Neredeyse 20 yıl önce dostane bir şekilde sona eren bir ilişki vardı” dedi ve “yönetim kurulundan geçiş kararının bu konuyla hiçbir şekilde ilgisi olmadığını” ekledi. Aslında, birkaç yıl önce başlayarak hayırseverliğine daha fazla zaman ayırmakla ilgilendiğini ifade etmişti. ” Ancak WSJ’ye göre, bazı yönetim kurulu üyeleri, konu hakkında daha fazla bilgi ortaya çıktıkça Gates’in Microsoft’ta yönetici olarak kalmasının “artık uygun olmadığına karar verdi.” ve Gates, resmi bir karar alınamadan istifa etti.

Bu durumun süreç içerisinde şirketi olumsuz olarak etkilediği ve etkilemeye devam edeceği de söylentiler arasında. Gates’in hayır işler için değil de bu tarz bir ilişkiden dolayı şirketten ayrıldığı kanıtlanırsa, hem Microsoft’u hem de Bill Gates zor günlere gebe demektir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...