Dogecoin uçuyor!

Geçtiğimiz yılın başlarından beri kripto paralar yoğun ilgi görüyor. Piyasada küçüklü büyüklü binlerce coin bulunmakta bunlardan bir tanesi de Dogecoin. Ancak piyasanın güvenirliği konusunda hala şüphesi olanlar bulunuyor.

Coinlerden ciddi bir şekilde kaçınan bu kesim, genellikle döviz ve altın gibi daha oturaklı yatırım araçlarını tercih ediyor. Kripto paralara güvenen ve piyasada işlem yapan insanlar ise “güvenli” olarak gördükleri coinlere yöneliyor.

Dogecoin

Dogecoin nedir?

Dogecoin, kripto para dünyasında pek güvenli görülmeyen bir coin. Buna rağmen oldukça fazla seveni ve ciddi yatırımcıları var. Bunlardan en büyüğü ise Dünya’nın en zengin 2. kişisi Elon Musk. Yaptığı çeşitli spekülasyonlarla Dogecoin’e yön veren Musk, coin’in gayriresmi sahibi diyebiliriz.

Dogecoin, Portland, Oregon’dan yazılımcı Billy Markus tarafından oluşturulmuştur. Daha çok mizah amaçlı çıkış yapan Dogecoin’in bugün ciddi yatırımcılar bulması şaşırtıcı olarak görülmekte.

Dogecoin, Litecoin’in Scrypt protokolüne dayanmasına rağmen, blok süresi Litecoin’in 2,5 dakika süresine kıyasla sadece 1 dakikadır. Bu, Dogecoin’in Litecoin’den çok daha hızlı olduğu anlamına gelir. Ayrıca işlem süreleri ve düşük işlem ücretleri sunmakta. Fakat Dogecoin’i özel kılan yaratmış olduğu topluluktur.

Bugüne kadar yaklaşık 65 milyar Dogecoin çıkarılmıştır. Dogecoin kullanıcıları arasında popüler bir ifade vardır: “To The Moon! (Aya!)”. Bu, para biriminin yükselen değerinin yatırımcılarda yarattığı hissiyatı tanımlamak için kullanılır. Şu anda, coin için çok az ticari uygulama bulunmaktadır; ancak para birimi, sosyal medyada Dogecoin ipuçları paylaşan kullanıcıları teşvik ederek ve ödüllendirerek büyümeyi amaçlamaktadır.

Elon Musk’ın, Dogecoin ile ilgili olan son tweet’inden sonra başlayan yükseliş, hala devam ediyor. Chainlink’in atağı sonrasında en değerli kripto paralar arasında ilk 10’daki yerini kaybeden Doge, Musk’ın bu tweeti paylaşmasının ardından yeniden ilk 10’a girmeyi başardı. Şu an 0.34$ seviyelerinden işlem gören coin, analistler tarafından “daha yolu var.” şeklinde görülmekte. Ancak bu durumun tam tersi de olabilir. Bundan dolayı bu tarz spekülasyona açık coinlere dikkat etmekte fayda var.

UYARI: Weblejyon web sitesinde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bir satın alma teklifi veya başka bir işlem yapmaya davet teşkil etmez, ayrıca herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez.

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...