Mark Zuckerberg Sessizliğini Bozdu

Mark Zuckerberg, Facebook çalışanlarına yazdığı bir notta şirketini sert bir şekilde savundu ve eski bir çalışanın sosyal ağın toplum üzerindeki olumsuz etkileriyle ilgili son iddialarının “hiç mantıklı olmadığını” söyledi.

Salı günü, Frances Haugen adlı eski bir Facebook ürün müdürü, The Wall Street Journal’a verdiği bir dizi dahili belge hakkında Kongre önünde ifade verdi. Duruşmanın odak noktası, Instagram’ın gençler üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini gösteren Facebook’un dahili araştırmasıydı, ancak Haugen, şirketin iş modeline ve Haber Kaynağı algoritmasına da saldırma fırsatı buldu. Ana argümanlarından biri, Facebook’un etkileşime dayalı reklam satma işinin, etkileşimde bulundukları içeriğin zararlı olduğunu bilseler bile, kullanıcıları her ne pahasına olursa olsun hizmette tutmaya yönlendirdiğiydi.

Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg kendini savundu

Zuckerberg, herkese açık Facebook sayfasında da paylaştığı notta, “İnsanları kâr için kızdıran içeriği kasten zorladığımız argümanı son derece mantıksız” dedi. “Reklamlardan para kazanıyoruz ve reklamcılar sürekli olarak bize reklamlarını zararlı veya öfkeli içeriğin yanında istemediklerini söylüyorlar. Ve insanları sinirlendiren veya depresyona sokan ürünler üretmeye çalışan herhangi bir teknoloji şirketi tanımıyorum. Ahlaki, iş ve ürün teşviklerinin tümü ters yöne işaret ediyor.”

Zuckerberg, Haugen ve The Wall Street Journal’a verdiği dahili belgeler hakkında şimdiye kadar gözle görülür şekilde sessiz kaldı. Pazar günü, aynı gün, 60 Dakika’da kimliğini açıkladı, denizcinin bir videosunu yayınladı ve milletvekilleri daha sonra incelemeden kaçındığına dair kanıt olarak işaret etti. Haugen’in konuştuğu aynı komite Zuckerberg’i ifade vermeye çağırdı, ancak 1300 kelimelik çürütmesinde talebi hiçbir yerde ele almadı. Ve Facebook’un daha önceki açıklamalarında olduğu gibi, Haugen’e adıyla hitap etmedi.

Şirketin “Anlamlı Sosyal Etkileşimler” dediği şeye öncelik vermek için 2018 Haber Kaynağı değişikliğinin aslında daha nefret dolu ve bölücü içeriğin paylaşımını teşvik ettiği iddiasına değindi. Değişiklik sırasındaki açıklamalarını yineleyerek, bunun arkadaşlar ve aile arasında daha fazla içerik paylaşımını teşvik etmek için yapıldığını ve Facebook’un bunun azalan etkileşime yol açacağını bildiğini söyledi. “Bu, insan yerine kâr etmeye odaklanan bir şirketin yapacağı bir şey mi?”

Facebook’un Instagram’ın gençler üzerindeki olumsuz etkileriyle ilgili dahili araştırması – Salı günkü duruşmanın ana konusu – özellikle şirkete karşı öfkeyi artırdı ve bağımsız uzmanların değerlendirmesi için daha fazla araştırma yayınlama çağrılarına yol açtı. Zuckerberg, çalışanlara gönderdiği notta, şirketin araştırma yapmaya devam edeceğini ve daha fazlasını halka açıklamak için çalışacağını söyledi.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...