Amazon’dan Akıllı Buzdolabı Çıkışı

Insider’ın yeni bir raporuna göre Amazon, kendi akıllı buzdolabı üzerinde çalışıyor olabilir. Projenin dahili olarak adlandırıldığı “Project Pulse”un, şirketin yüksek teknoloji ürünü Amazon Go mağazalarında çalışan aynı Amazon “fiziksel mağazalar birimi” tarafından geliştirildiği bildiriliyor.

Insider, Project Pulse “envanterinizi ve satın alma alışkanlıklarınızı takip etmek, ne istediğinizi tahmin etmek ve teslim etmesini sağlamak için tasarlandı” diye yazıyor. Buzdolabı ayrıca son kullanma tarihlerini takip edebilir, buzdolabınızdaki ürünlere dayalı tarifler önerebilir ve bir Amazon Fresh veya Whole Foods marketinden daha fazla yiyecek sipariş etmenin kolay bir yolunu sunabilir.


Insider, “bilgisayar ve yapay zeka direktörü” Gopi Prashanth’ın liderliğinde, Amazon’un buzdolaplarına yaptığı baskının görünüşe göre en az iki yıldır üzerinde çalıştığını söylüyor. Amazon’un ürünü tanıtıp tanıtmayacağı veya ne zaman tanıtacağı belli değil, ancak rapora göre, büyük olasılıkla diğer üreticilerle ortak olacak.

Akıllı Buzdolabı fikri yeni değil

Akıllı buzdolapları yeni bir fikir değil. Samsung ve LG, yiyecekleri tanımlayabilen, Bixby gibi dijital asistanlara bağlanabilen ve hatta bazı durumlarda kolayca daha fazla yiyecek sipariş edebilen cihazlar sunmuştur. Eğer gerçekten bir buzdolabı üzerinde çalışıyorsa, Amazon’un katma değeri, marketler ağı ve Amazon Go marketleri ve Dash arabalarındaki bakkal ürünlerini tanımlamak için bilgisayar vizyonu kullanılarak halihazırda yapılmış olan iş olacaktır.

Şirketin girdiği diğer ürün kategorileri (en son olarak termostatlar) gibi, Amazon da rakiplerini fiyat konusunda düşürmek ve Alexa’da yıllarca süren geliştirmelerden sonra başka bir akıllı ev cihazını ekosistemine kolayca entegre etmek için iyi bir konumdadır. Bir Amazon sözcüsü “Söylentiler veya spekülasyonlar hakkında yorum yapmıyoruz” şeklinde açıklamalada bulundu.

Amazon’un, birçok şeyi deneyecek ve asla serbest bırakmayacak kadar büyük ve iyi kaynaklara sahip olduğu düşünülüyor. Amazon’un ürün hırslarıyla ilgili sızıntılar geçtiğimiz günlerde yaşanmıştı. Bloomberg, şirketin uzun zamandır beklenen robotunu sonbahar donanım etkinliğinde duyurmayacağını tahmin etti, ancak sonuçta yaptı – diğer birçok tepkinin yanı sıra olası gizlilik endişelerini de artırdı.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...