Kripto paraya kısıtlama mı geliyor? SEC ve Coinbase davası

Kripto para borsası Coinbase, insanların platformu aracılığıyla kripto para ödünç vermelerine olanak tanıyan planlı bir özellik konusunda Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile bazı sorunlar yaşıyor gibi görünüyor. Salı günü bir Medium gönderisinde, Coinbase’in baş hukuk görevlisi, düzenleyici kurumun özelliği başlatması halinde şirketi dava etmekle tehdit ettiğini yazdı. Coinbase CEO’su Salı akşamı SEC’in ne istediği konusunda net olmadığını söyleyen bir Twitter iletisi yayınladı.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong’a göre şirket, SEC’e nezaketen yeni Lend özelliğinden bahsetti ancak benzer özelliklerin diğer platformlarda da mevcut olduğu izlenimine dayanarak bir geri dönüş beklemiyordu. Ancak Armstrong’a göre SEC, şirkete ödünç verme özelliğinin bir menkul kıymet olarak kabul edileceğini, yani bir yatırım olarak düzenleneceğini bildirdi. Coinbase bu sınıflandırmaya itiraz ediyor, ancak davalarını aynı gayri resmi kanallarda yapamadılar. Bunun yerine, Armstrong ve şirkete göre, SEC Coinbase hakkında bir soruşturma başlattı ve çalışanların ifadesini ve Lend bekleme listesine kaydolan kişilerin adlarını ve iletişim bilgilerini istedi.

Kripto para

Kripto para ve varlıklar bu davadan etkilenir mi?

Coinbase Dünya çapında en büyük 2. kripto borsası. Herhangi bir dava durumunda piyasaların bu durumdan olumsuz şekilde etkilenmesi oldukça olası.

Armstrong, Coinbase’in SEC’den daha net bilgiler ve Lend’i menkul kıymet olarak nasıl değerlendirdiğine dair yazılı bir açıklama aradığını söylüyor. Medium gönderisine göre, SEC Coinbase’e Lend’i Yüksek Mahkemede yargılanan iki kriter menkul kıymet davasına karşı değerlendirdiğini söyledi: SEC v. W. J. Howey Co. ve Reves v. Ernst & Young. İlki, Investopedia’ya göre “başkalarının çabalarından elde edilecek makul bir kâr beklentisi” varsa, yatırımların menkul kıymet olarak kabul edileceği standardını belirledi.

Coinbase’in web sitesine ve bir Medium gönderisine göre yaklaşan Borç Verme özelliği, insanların kripto para birimini ödünç vermelerine ve bunu yaparak faiz kazanmalarına izin vermeyi amaçlıyor. Coinbase, kredilerin “doğrulanmış borçlulara” gideceğini ve şirketin başlangıç ​​değerini garanti edeceğini söylüyor (bu nedenle program aracılığıyla 100 dolar borç verirseniz, Coinbase 100 doları geri alacağınızı vaat ediyor). Ayrıca yüzde 4 APY’lik bir getiri bekleyebileceğinizi söylüyor. Şirket, SEC sorunları ışığında Lend’i “en azından Ekim ayına kadar” başlatmayacağını söylüyor.

İlerleyen günlerde bu dava iddiaları ve Coinbase’in durumu kesinleşecektir. Fakat şu an için kesin bir davadan bahsetmek güç. Sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

UYARI: Weblejyon web sitesinde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bir satın alma teklifi veya başka bir işlem yapmaya davet teşkil etmez, ayrıca herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Fiat Egea Sedan 2022 Fiyat Listesi

Türkiye'de otomobil fiyatları bir hayli yükselmiş durumda. 300.000 Türk Lirası altında sıfır otomobil kalmayan günümüzde birincil tercih genellikle Fiat Egea'dan yana oluyor. Geniş iç...
00:05:01

Eyfel Kulesini Satan Adam: Kont Victor Lustig Kimdir?

Dolandırıcılık teknolojinin de gelişmesiyle giderek arttı ve insanları dolandırmak artık çok daha kolay hale geldi. Öyle ki teknolojiden anlamayan insanlar dolandırıcı insanların bir...

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...