Kripto Para Dünyasına Yeni Düzenleme Talebi!

ABD Hazine Bakanlığı, Başkan’ın Hazine Bakanı Janet Yellen başkanlığındaki bir panel olan Finansal Piyasalar Çalışma Grubu’ndan yeni bir raporda federal bankacılık yasalarına tabi bankalar tarafından istikrarlı para basılmasını gerektiren yasayı Kongre’den geçirmeye çağırıyor.

Rapor, stabilcoin çalıştırmalarına karşı koruma sağlayacak, ödeme sistemi riskiyle ilgili endişeleri ele alacak ve sistemik risk ve ekonomik güç konsantrasyonu ile ilgili ek endişeleri ele alacak mevzuat öneriyor.

Kripto para

Kripto para dünyasının stablecoin’lerine düzenleme

Stabilcoin, tipik olarak ABD doları veya Euro gibi fiat para birimi tarafından desteklenen bir tür kripto para birimidir, ancak bir dizi yatırımla da desteklenebilir; “istikrarlı” kısım, coinin desteğine nasıl sabitlendiğinden gelir. Stablecoin’ler esas olarak ödeme aracı olarak kullanılır ve değer olarak hemen hemen hiç dalgalanmaz – ya da en azından, olması gerekmez. Yeni rapor, en popüler sabit paraların piyasa değerinin geçen yıl yüzde 500’den fazla büyüyerek 127 milyar dolara ulaştığını söylüyor.

Hazine Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Stablecoinlerin hızlı büyümesi bu işin aciliyetini artırıyor” dedi.

Raporda çalışma grubu, stabilcoinlerin ekonomiye veya bireysel kripto yatırımcılarına sunabileceği risklerden bazılarını ortaya koyuyor. Bir dizi senaryo, sabit paralar üzerinde bir “suistimale” yol açabilir; burada, para biriminin uygulanabilirliği konusunda endişelendikleri için, sahipleri toplu olarak onları kullanmaya çalıştılar. Örneğin, bir stablecoin veren kuruluş, onu kullanma talebini yerine getirmediyse veya kullanıcılar, stabilcoin veren kuruluşun bunları kullanma becerisine olan güvenini kaybettiyse, bu durum bir suistimale yol açabilir. Raporda, “Çalışmalar bir stabilcoin’den diğerine veya benzer bir risk profiline sahip olduğuna inanılan diğer finansal kurum türlerine bulaşıcı bir şekilde yayılabilir” ve daha geniş finansal sistem için risk oluşturabilir. ifadeleri de bulunuyor. Stablecoinlerin bu tarz bir düzenleme sonrası piyasaya nasıl bir etkisi olur ciddi merak konusu.

UYARI: Weblejyon web sitesinde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bir satın alma teklifi veya başka bir işlem yapmaya davet teşkil etmez, ayrıca herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...