iPhone ve Apple Watch, Kaza Tespiti İçin Kullanılacak

Apple‘ın kaza tespiti yapabilen ve kaza anında otomatik olarak 911’i arayan yeni bir iPhone ve Apple Watch özelliği üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Söylenenlere göre şirketin mevcut planı, gelecek yıl böyle bir özelliği kullanıma sunmak.

iPhone ve Apple Watch nasıl kaza tespiti yapacak?

Google‘ın Pixel telefonlarındaki Kişisel Güvenlik uygulaması, GM‘nin OnStar‘ı, Subaru‘nun Starlink’i ve Fiat Chrysler‘in Uconnect‘i dahil olmak üzere modern araçlardaki bağlı araç servislerinin yaptığı gibi, araba kazalarını algıladığında yardım çağırma özelliği içeriyor. Bugün yollardaki pek çok araba herhangi bir bağlantı özelliği ile donatılmamış, bu nedenle bir iPhone’da çarpışma algılama özelliği, cebinde bir tane olduğu veya ön paneline monte edildiği sürece daha fazla sürücünün bir kazada ihtiyaç duydukları yardımı alabileceği anlamına geliyor.

Otomobillerde güvenli olmayan akıllı telefon kullanımının artması, Apple‘a göre 2020’de yeni araçların yaklaşık yüzde 80’inde ortaya çıkan CarPlay ve Android Auto gibi entegrasyon sistemlerine yol açtı. CarPlay ile birlikte iPhone’a yeni bir çarpışma algılama özelliği eklemek, Apple’ın telefonunu araba ayarlarına HomeKit’in akıllı hoparlörleri ve aydınlatmayı kontrol ettiği şekilde bağlamak için söylentili “IronHeart” projesini destekleyebilir.

Apple’ın kaza tespiti geçmişte her zaman istendiği gibi çalışmasa da, şirketin istekli iOS ve watchOS kullanıcıları hakkında veri ve analiz toplamak için uzun yılları oldu. Apple’ın düşen insanlar bir yana, araba kazalarını ne kadar doğru bir şekilde tespit edebileceği henüz görülmedi.

ABD merkezli teknoloji devinin bu özellikle birlikte yaşanan trafik kazalarındaki can kaybını azaltması ön görülüyor. Bu özelliğin ne zaman kullanıma sunulacağı ise şu an için merak konusu.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Apple Sanal Gerçekliği Yakında Geliyor!

Saygın Apple analisti Ming-Chi Kuo'ya göre, Apple'ın artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimlerinin bir kombinasyonunu sunacağı bildirilen uzun süredir konuşulan karma gerçeklik kulaklığı, Ocak 2023'te...

Safari Arka Planı Nasıl Silinir? Safari’yi Temizlemek Neden Önemli?

Apple kullanıcısıysanız, internette Safari aracılığıyla gezinme olasılığınız yüksektir. Apple, Safari'nin Mac için en hızlı ve en kolay web tarayıcısı olduğunu ve çevrimiçi olmanın en...

Antarktika’da Drone Kullanmak Yasak! Peki Neden?

Drone teknolojisi geliştikçe ve drone fotoğrafçılığı hobisi çoğaldıkça, bu alanda çalışmalar ve çekimler görmeye alışmıştık. Fakat maalesef yakın zamanda Antarktika'dan bir drone görseli görmeyi...