iPhone ile Temassız Ödeme mi Geliyor?

Bir Bloomberg raporuna göre, küçük işletmeler yakında Square tarzı ekstra donanıma ihtiyaç duymadan ödemeleri kabul etmek için iPhone’ları kullanabilecekler. Bu özellik, Apple’ın 2020’de temassız ödeme girişimi Mobeewave’i satın almasından bu yana bekleniyordu ve Bloomberg şimdi bunun “önümüzdeki aylarda” bir yazılım güncellemesiyle gelebileceğini söylüyor.

Mobeewave daha önce Samsung ile benzer NFC işlevi üzerinde çalışmış ve Samsung POS adlı bir sistemi dünya çapında piyasaya sürmeden önce 2019’da girişimin anavatanı Kanada’da denemişti. Samsung POS, Samsung telefonlarının doğrudan temassız kartlardan ve Apple Pay, Samsung Pay ve Google Pay gibi NFC ödeme hizmetlerinden ödeme kabul etmesini sağladı.

iPhone

iPhone ile Temassız Ödeme Dönemi

Bloomberg’in raporu, Mobeewave’in teknolojisinin Apple Pay hizmetinin bir parçası olarak markalanıp markalanmayacağının veya Apple’ın kendi ödeme ağını mı kullanacağı yoksa mevcut bir ortakla mı piyasaya çıkacağının belirsiz olduğunu söylüyor. Mobeewave personelinin, satın alma işleminden bu yana Apple’ın ödeme bölümünde çalıştığı bildiriliyor.

iOS 15.3, özellik odaklı bir nokta sürümünden çok kritik bir hata düzeltmesi olmasına rağmen bugün yayınlandı. Bloomberg’e göre, Apple’ın ilk iOS 15.4 beta sürümünü bir süre sonra piyasaya sürmesi bekleniyor; bu, temassız ödeme özelliğine ilk bakışımız olabilir.

iOS 15.3 Yayınlandı!

Apple, bugün uyumlu cihazlar için iOS 15.3 ve iPadOS 15.3’ü piyasaya sürüyor. Bu oldukça küçük bir güncelleme, ancak kötü bir Safari tarayıcı kusurunu düzeltmek için önemli bir güvenlik düzeltmesi ile birlikte gelir. Güvenlik araştırmacıları bu ayın başlarında, web sitelerinin bir iOS kullanıcısı tarafından yakın zamanda ziyaret edilen URL’lere erişmek ve hatta bir Google kullanıcı kimliği elde etmek için Apple’ın Safari tarayıcısındaki bir kusurdan yararlanabileceğini ortaya çıkardı.

9to5Mac, birkaç gün önce piyasaya sürülen iOS 15.3 sürüm adayını test etti ve bu özel güvenlik sorununu çözdüğünü buldu. Apple’ın hızlı düzeltmesi, iOS ve iPadOS kullanıcıları için faydalı olacaktır, çünkü macOS’tan farklı olarak, güvenlik açığından kaçınmak için iOS’ta başka bir tarayıcıya geçiş yapamazsınız. Apple, iOS’ta üçüncü taraf tarayıcılara izin veriyor, ancak hepsinin aynı Safari oluşturma motorunu kullanması gerekir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Apple Sanal Gerçekliği Yakında Geliyor!

Saygın Apple analisti Ming-Chi Kuo'ya göre, Apple'ın artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimlerinin bir kombinasyonunu sunacağı bildirilen uzun süredir konuşulan karma gerçeklik kulaklığı, Ocak 2023'te...

Safari Arka Planı Nasıl Silinir? Safari’yi Temizlemek Neden Önemli?

Apple kullanıcısıysanız, internette Safari aracılığıyla gezinme olasılığınız yüksektir. Apple, Safari'nin Mac için en hızlı ve en kolay web tarayıcısı olduğunu ve çevrimiçi olmanın en...

Antarktika’da Drone Kullanmak Yasak! Peki Neden?

Drone teknolojisi geliştikçe ve drone fotoğrafçılığı hobisi çoğaldıkça, bu alanda çalışmalar ve çekimler görmeye alışmıştık. Fakat maalesef yakın zamanda Antarktika'dan bir drone görseli görmeyi...