El Salvador, IMF Tarafından Uyarıldı: Bitcoin Kötü Sonlanabilir!

Uluslararası Para Fonu’nun yönetim kurulu (IMF), El Salvador’a finansal istikrar ve tüketicinin korunmasına yönelik potansiyel riskleri öne sürerek Bitcoin’i artık yasal bir ihale olarak kullanmamasını tavsiye etti. Bloomberg’e göre ülkenin Bitcoin kullanımı IMF’den kredi almasını zorlaştırabilir.

Tavsiye, personelin bir ülkeyi ziyaret ettiği ve IMF’nin yönetim kurulu tarafından tartışılan bir rapor hazırladığı, organizasyonun istişaresinin bir parçası olarak gündeme geldi. Kurulun özeti, El Salvador’un ekonomik politikalarını bir bütün olarak ele alıyor ve tartışıyor, ancak ülkenin 2021’de Bitcoin’i yasal bir durum olarak benimsemesi çok dikkat çekti.

El Salvador

El Salvador’a “Risk Uyarısı”

IMF yönetim kurulu, Kasım ayındaki, ülkenin “finansal istikrar, finansal bütünlük ve tüketicinin korunması üzerindeki Bitcoin kullanımıyla ilişkili büyük riskler ve ilgili mali koşullu yükümlülükler” nedeniyle yasasını değiştirdiği yönündeki personelinin tavsiyelerine katılıyor. IMF’ye göre, bazı yönetim kurulu üyeleri “Bitcoin destekli tahvil ihracı ile ilgili riskler konusundaki endişelerini de dile getirdiler”. Endişelerinin ortasında, hükümetin, finansal hizmetleri daha fazla Salvadorluya sunmak için Bitcoin ve Chivo cüzdanlarını ve ATM’lerini kullanma hedeflerinden birini övdü.

El Salvador, Bitcoin yasasını aynı yılın Haziran ayında çıkardıktan sonra, Eylül 2021’de Bitcoin’i yasal bir durum olarak kabul etti. Yasa, Bitcoin’i ABD dolarının yanında yasal bir ihale olarak kurmanın yanı sıra çeşitli şeyler de yapıyor – örneğin, vatandaşların vergilerini Bitcoin olarak ödeyebileceği ve esnafın fiyatları kripto olarak gösterebileceği anlamına geliyor. IMF, yasanın tamamen kaldırılmasını önermiyor, sadece El Salvador’un kapsamını daraltarak yasal bir ihale olmaktan çıkarmasını tavsiye ediyor.

El Salvador’un başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’in güçlü bir savunucusu – ülkenin Bitcoin yasasını Miami’deki bir konferansta kripto para birimi için duyurdu ve sık sık Bitcoin’e yatırım hakkında tweet attı. Bukele’nin kamuoyuna yaptığı açıklamalara dayanan hesaplamalara göre, ülkenin kasasında 1.500’den fazla Bitcoin bulunuyor. Başkan ayrıca, yatırımcıların hisse satın alabileceği 1 milyar dolarlık bir Bitcoin tahvili oluşturma fikrini de önerdi.

Resmi olarak Bitcoin satın alan ilk ülke olma unvanına da El Salvador sahip. IMF’in uyarısı dikkate alınacak mı? Bell değil.

UYARI: Weblejyon web sitesinde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bir satın alma teklifi veya başka bir işlem yapmaya davet teşkil etmez, ayrıca herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Fiat Egea Sedan 2022 Fiyat Listesi

Türkiye'de otomobil fiyatları bir hayli yükselmiş durumda. 300.000 Türk Lirası altında sıfır otomobil kalmayan günümüzde birincil tercih genellikle Fiat Egea'dan yana oluyor. Geniş iç...
00:05:01

Eyfel Kulesini Satan Adam: Kont Victor Lustig Kimdir?

Dolandırıcılık teknolojinin de gelişmesiyle giderek arttı ve insanları dolandırmak artık çok daha kolay hale geldi. Öyle ki teknolojiden anlamayan insanlar dolandırıcı insanların bir...

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...