Intel ARC Ekran Kartları Hakkında Tüm Bilinenler

Intel, Arc ekran kartı serisi ile GPU oyununu devralmak istiyor ve çok açık bir şekilde NVIDIA’yı birincil hedefi olarak görüyor. Sabırla bu serinin 2022’nin tamamında düşmesini bekliyorduk ve Intel bu noktada Eylül hedefini kolaylıkla aşacak olsa da, Arc A770 Limited Edition amiral gemisi için artık sağlam bir çıkış tarihine güvenebiliriz. İşte Intel ARC Ekran Kartları hakkında tüm bilinenler!

Intel ARC Ekran Kartları NVIDIA ile Rekabet Edebilecek mi?

Intel İnovasyon konferansında (Twitter aracılığıyla) yapılan bir duyuruya göre, GPU’nun 12 Ekim’den itibaren bir dizi konfigürasyonda mağaza raflarında yerini alacağını göreceğiz ve bu, NVIDIA’nın en üst sıradaki 40- ürününü piyasaya süreceği gün gerçekleşecek. NVIDIA gibi Intel de kartın sınırlı sayıda fabrika çıkışını sunacak ve muhtemelen OEM’lerin kendi sürümleriyle geri adım attığını göreceğiz. Bu konfigürasyonlar sahip oldukları belirli özelliklere göre fiyat olarak değişiklik gösterecek olsa da, hedef pazar açısından RTX 3060’ın hemen altına koyarak en azından 329 $ taban fiyatına güvenebiliriz.

329 $’lık Intel Arc A770, RTX 3070 ile doğrudan rekabet etmiyor, ancak sorunsuz bir 1440p oyun deneyimini yetkin bir şekilde zorlayabilecek uygun fiyatlı kartlar arasında bir yer için yarışıyor. İlk kıyaslamalar, çoğu oyunda iyi bir yük altında yönetilebilmesi gerektiğini gösteriyor. Aslında, yeterli optimizasyon süresiyle 3060 Ti’yi bile geride bırakması bekleniyor ve hatta daha az güç tüketimiyle yaşam döngüsünün sonunda 3070’in potansiyeline bile yaklaşabilir.

Intel ARC Ekran Kartları ve Performansı

Şu anda Arc A770, Intel’in ürün yelpazesindeki en güçlü çiptir ve her biri toplam 32 adet olmak üzere eşit miktarda Ray-Tracing ve Xe çekirdeğine sahiptir. 2,1 GHz temel saat hızı ve 560 MB/sn’ye kadar veri yolu hızı ile 8 GB ve 16 GB yapılandırmalarında gelir. Intel, orada 2 kat iyileştirme sunduğunu öne sürüyor. Bu rakama ulaşmak için hangi rakip GPU’yu hedeflediğinden emin değiliz, ancak en azından Intel’e göre RTX 3060’ı kolayca yendiğini biliyoruz.

Ayrıca, Intel’in önemli performans düşüşleri olmadan daha keskin grafikler ve gelişmiş kenar yumuşatma sunması gereken yüksek verimli süper örnekleme teknolojisi olan XeSS de var. Bu alanda %65’e varan performans artışı gördüğümüz söyleniyor, ancak Intel’in tam olarak hangi kartı değerlendirdiğinden emin değiliz. Lansmanda onu desteklemeye hazır iyi bir oyun listesi var ve kesinlikle Intel, zaman geçtikçe daha fazlasını çekmek için ortaklarının avuçlarını yağlıyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...