Instagram Önbellek Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Çoğu web tabanlı hizmetler gibi Instagram da verileri depolamak için önbellek kullanır. Instagram, arama geçmişinizi ve görüntülediğiniz, yüklediğiniz fotoğrafları depolar ve daha sonra tekrar bunları kullandığınızda erişimi kolaylaştırır. Peki Instagram üzerinde önbellek temizleme işlemi nasıl yapılır?

Uzun süre dokunulmamış önbellek bazen sorun yaratabilir. Doldurulmuş bir önbellek elbette performans sorunlarına yol açabilir, çünkü Instagram’ın cihazınızda ihtiyaç duyduğu depolama miktarı da artar. Bu da Instagram’ı yavaşlatabilir. Eğer Instagram’ınız yavaş çalışıyor ise, siz de önbelleği temizleyebilirsiniz. Temizleme işlemini hem bir tarayıcı üzerinden hem de uygulama üzerinden yapabilirsiniz

Instagram Önbellek Temizlemesi Ne İşe Yarar?


Instagram önbelleğinizi temizlemek, o güne kadar ki Instagram üzerindeki tüm arama verilerinizi, depolanan görsellerinizi siler. Önbelleği temizlikten sonra, aynı aramaları tekrarlamadan ve aynı görüntüleri tekrar görüntülemeden işlemi geri almanın bir yolu yoktur.

Önbelleği temizlemek Instagram’ın kapladığı depolama alanını azaltır ve geçici olarak biraz daha yavaş yüklenmesine neden olabilir. Bu yavaşlamanın sebebi, Instagram’ın siz resimlere göz atarken ve çeşitli aramalar yaparken verileri yeniden önbelleğe alması gerektiğinden kaynaklanmaktadır. Bu yavaşlama ise kısa bir süre için söz konusu olacaktır.

Önbelleğinizi temizlemedikten sonra, bu temizleme hiçbir şekilde Instagram hesabınızın kendisine bir etki yapmayacaktır. Yani Yüklediğiniz fotoğrafların, videoların, gönderilerin, hikayelerin hiçbirine etkisi olmayacaktır.

Uygulamada Önbelleği Temizlemek

Önbelleği temizlemek mobil cihazlar için biraz daha basittir. Bir Apple cihazında bunu yapmanın tek yolu, onu silip yeniden yüklemektir. iPhone’unuzda Instagram simgesine basılı tutun kısa bir süre bekledikten sonra uygulamayı kaldır seçeneğini seçin ve daha sonra App Store’dan tekrar yükleyin.

Uygulamayı Android’de silip yeniden yüklemek de işe yarayacak ancak gerekli değil. Bunun yerine Ayarlar daha sonra Uygulamalar’a gidin ve Instagram uygulaması simgesine dokunun, ardından Önbelleği Temizle’ye dokunun.

Tarayıcıda Önbelleği Temizlemek

Web tarayıcınızdaki önbelleği boşaltmak için, tarayıcınızın kendi önbelleğini temizlemeniz gerekir.

Tarayıcada bu işlemi gerçekleştirmek kullandığınız tarayıcıya bağlı olarak biraz farklı olabilir. Örneğin, Chrome’da önbelleği temizlemek için Diğer araçlar seçeneğine tıklayın daha sonra Tarama Verilerini Temizle seçeneğini seçin, Firefox’da ise Uygulama Menüsünü açın daha sonra, Ayarlar>Gizlilik ve Güvenlik seçeneklerini seçtikten sonra Çerezler ve Site Verileri’ni açıp ardından Verileri Temizle seçeneğine tıklayın. Birçok tarayıcı olsa da, bu işlemler genelde tüm tarayıcılarda benzerlik gösterir.

Önbelleği temizlemeden önce hesap bilgilerinizi hatırladığınızdan emin olmakta fayda var. Çünkü işlemi gerçekleştirdikten sonra tekrar oturum açmanız gerekecek.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Tesla Tırı “Tesla Semi” Neden Bir Türlü Çıkamadı?

2017'de Tesla'nın tırı için üretime başlamayı planladığı açıklandı. Bu aracın hiçbir zaman özel sürücülere satılması amaçlanmamıştı, bunun yerine mallarını taşımak için daha çevre dostu...

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...