Mercedes, 300 Bine Yakın Aracını Geri Çağırdı: İşte Sebebi!

Mercedes, potansiyel bir arıza sebebiyle 300 bine yakın aracını geri çağırdı!

Mercedes-Benz, 2006 ile 2012 yılları arasında satılan GL, ML ve R Serisi araçlar da dahil olmak üzere ABD’deki 292.287 SUV sahiplerine bir acil durum uyarısı yayınladı. Uyarının sebebi ise potansiyel bir arızaya neden olabilecek fren sistemleri. Bu nedenle otomobil üreticisi, araç sahiplerine sorun düzeltilene kadar gaz pedalından uzak durmalarını tavsiye eden bir “gönüllü durma sürüşü” kampanyası da başlattı.

Mercedes, Frenler Yüzünden Araçlarını Geri Çağırdı!

Daha spesifik olarak, sorun, korozyonun en belirgin olduğu fren servosu tertibatında yatmaktadır. Suya uzun süre maruz kaldığında, tertibattaki korozyon çatlamaya ve nihayetinde fren servosuna hava sızmasına neden olarak fren kuvveti desteğini azaltabilir. Korozyon şiddetli ise, frenler çok sert uygulandığında mekanik hasara neden olabilir ve bu da muhtemelen ölümcül bir arızaya neden olabilir. Mercedes ayrıca ayakla etkinleştirilen park freninin işleyişinin bu kusurdan etkilenmediğini de belirtiyor.

Mercedes-Benz R Serisi

Mercedes-Benz, araç sahiplerinin daha yumuşak bir fren pedalı veya tıslama veya hırıltı gibi fren hidroliğindeki kontaminasyonu gösteren olağandışı sesleri gözlemleyerek fren servosu grubundaki korozyon belirtilerini erkenden tespit edebilmelerini tavsiye ediyor. Bu sorunu gidermek için, kullanıcıların etkilenen araçlardaki fren servosu muhafazasının inceleneceği yetkili bir Mercedes-Benz bayisini ziyaret etmeleri gerekecektir.

Gelişmiş korozyon” göstermeyen SUV’ların başka bir işlem yapılmadan sürülmesine izin verilecektir. Bu arada, fren servosu gövdesi çevresinde endişe verici miktarda korozyon gösteren otomobillerin ikinci bir testten geçmesi gerekecek. İkinci testi geçen araçlar, önümüzdeki iki yıl boyunca sürülebilecek ve gelecekte ek onarımlara tabi tutulacak. Bu arada, bu testlerin her ikisinde de başarısız olanlar, nihayetinde fren güçlendirici mekanizmasının tamamen değiştirilmesinden geçmek zorunda kalacaklar.

Mercedes-Benz, aşınmış fren güçlendiricileri nedeniyle herhangi bir çarpışma, yaralanma veya ölüm vakasının şu an için olmadığını söyledi. Şirket, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ni (NHTSA) birkaç gün önce bilgilendirdikten sonra 12 Mayıs’tan itibaren müşterilerini bilgilendirmeye başladı bile.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...