Starlink Hangi Ülkelerde Kullanılabiliyor?

Şirket, SpaceX’in uydu internet hizmeti Starlink’in artık dünya çapında 32 ülkede kullanılabildiğini duyurdu. Etkileyici bir şekilde, Elon Musk’ın uzay şirketi, müşterilerin geçtiğimiz günlerde yaşadığı aylarca beklemesine neden olan önceki sorunların aksine “hemen” göndereceğini söylüyor. Peki Starlink hangi ülkelerde kullanılabiliyor?

Starlink, Twitter’da hizmetin Avrupa ve Kuzey Amerika’nın yanı sıra Güney Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın bazı bölgelerinde “mevcut” olduğunu gösteren kullanılabilirlik haritasını gösteren bir ekran görüntüsü paylaştı. Afrika kıtasının tamamı da dahil olmak üzere dünyanın geri kalanının çoğu, 2023’te çeşitli noktalarda mevcudiyetin beklenmesiyle “Yakında” olarak gösteriliyor.

Starlink Hangi Ülkelerde Kullanılabiliyor: Türkiye’de Mevcut mu?

Starlink’in Türkiye’de olduğunu ve kurulabildiğini iddia edenler mevcut fakat Starlink tarafından bu bağlamda herhangi bir açıklama yok. Haritada da görebileceğiniz gibi, Türkiye hizmete sahip olmayan ülkelerden bir tanesi.

Starlink’in hizmet verdiği ülkelerin sayısında, SpaceX’in yalnızca 25’te mevcut olduğunu söylediği bu yılın başlarına kıyasla bir artışı temsil ediyor. Ancak daha dikkate değer olan, SpaceX’in şimdi hizmetlerini müşterilere hemen sevk ettiğini iddia ettiği ülkelerin sayısıdır. Hizmetin alt dizisi, siparişlerinin yerine getirilmesi için aylarca beklemek zorunda kalan müşterilerin hikayeleriyle dolu. Nisan ayında, Dünyanın Geri Kalanı, Starlink kullanıcılarının çoğunluğunun Kuzey Amerika’da bulunduğunu ve geri kalanların çoğunun Avustralya, Yeni Zelanda ve Avrupa’da bulunduğunu bildirdi. Hizmetin pratikte nasıl kullanılacağına dair pek çok inceleme ve sunum söz konusu fakat geleneksel kullanıcılar bu teknolojiye biraz mesafeli duruyor. Mart ayında yürürlüğe giren bir fiyat artışından sonra, yeni Starlink siparişleri, başlangıç kiti için şimdiden 599$’a mal oluyor ve internet hizmeti almak için aylık 110$’lık servis ücreti alınıyor.

Türkiye’de “planlanmış” durumunda olan Starlink uydu sistemi internetin Dünya çapında yasaklandığı tek ülke ise Rusya. Özellikle Rusya Devlet Başknaı Putin ve Starlink’in kurucu sahibi Elon Musk arasındaki gerginlikten sonra bu yasak pek de sürpriz olmadı. Sizler bu sistem hakkında neler düşünüyorsunuz? Yaygın olmayan Starlink’i tercih eder misiniz? Fikirleriniz bizler için kıymetli!

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...