Nissan Farklı Elektrikli Otomobil Atılımını Açıkladı!

Nissan, Cuma günü Japonya’nın Yokohama kentinde elektrikli araçlarda kullanılmak üzere katı hal pilleri üretmeyi planladığını söylediği bir prototip üretim tesisi açıkladı. Şirket yaptığı açıklamada, “2024 mali yılında Yokohama Fabrikasında prototip üretim tesisinde incelenecek hatta üzerinde prototip üretimi için malzeme, tasarım ve üretim süreçleri ile bir pilot üretim hattı kurmayı” planladığını söyledi. Nissan, tamamen katı hal akülü ilk elektrikli otomobilini 2028’de piyasaya sürmeyi hedefliyor.

Nissan Katı Piller ile Devrim Yapabilir!

Tamamen katı hal piller, teorik olarak, çoğu EV’nin şu anda kullandığı lityum iyon pillerden daha hızlı şarj olabilir, daha fazla güç tutabilir ve daha uzun süre dayanabilir. Nissan, sonunda kamyonetleri de dahil olmak üzere tüm araç serisinde pilleri kullanmayı beklediğini söyledi. Tamamen katı hal pillerinin, pil paketlerinin fiyatını 2028 yılına kadar kWh başına 75 dolara ve sonunda kWh başına 65 dolara indirebileceğini söyledi. Piller, EV’leri çok daha uygun fiyatlı hale getirmeye yardımcı olmalı ve sonunda onları benzinle çalışan araçlarla aynı fiyat noktasına getirmelidir.

Diğer otomobil üreticileri de katı hal pilleri geliştirmek için çalışıyor. Volkswagen destekli QuantumScape bunları 2024’te satmaya başlamayı planlıyor ve Ford, geliştirmekte olduğu katı hal pillerinin on yılın sonunda hazır olacağını söylüyor. Toyota, geçen yıl pilleri 2020’lerin ortalarında üretmeye başlamak istediğini ancak teknoloji araştırmalarına devam etmesi gerektiğini söyledi; şu anda, tamamen katı hal pillerinin yapımı oldukça maliyetli durumda.

Bu yarışı kimin kazanacağı ve daha önce bitireceği belli değil, fakat Nissan 2028 gibi bir tarih verirken Ford ve VW gibi devlerin farklı tarihler vermesi rekabetin kızıştığını gösteriyor. Elektrikli araçların günden güne popüler kazanması su götürmez bir gerçek, bu doğrultuda iyileştirmeler yapmak ve değişikliklere gitmek rekabeti tavan seviyeye çıkaracaktır, finalde bu durum en çok Tesla‘yı etkileyecek ve pazar payını dağıtacak desek yanlış olmaz. Siz elektrikli otomobiller ve teknolojileri hakkında neler öngörüyorsunuz? Fikirleriniz bizler için son derece kıymetli!

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Cybertruck Aracına İlham Kaynağı Olan James Bond Arabası

Amerika merkezli elektrikli otomotiv devi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, herkesin tasarımından etkilendiği aracı olan Cybertruck'ı 2023 yılında piyasaya sürülmeyi planladığını açıklamıştı. Cybertruck'ın tasarımındaki ilham...

F1 Manager 2022: Şu Ana Kadar Bildiğimiz Her Şey

Eğer son birkaç yılını takımın pitstop taktikleri hakkında atıp tutarak geçirmiş bir Ferarri hayranıysanız ya da içinizde bir yerlerde Aston Martin'i zafere taşıyacak adamın...

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...