Hennessey Venom F5 Otomobilinin İlginç Ayrıntıları!

Amerikan araç üretim şirketi Hennessey tarafından üretilen ve birçok farklı özelliğe sahip Hennessey Venom F5 otomobilinin ilginç ayrıntıları neler?

John Hennessey ve mühendis ekibi tarafından sıfırdan tasarlanan Venom F5, markanın tamamen kendi bünyesinde üretilen ilk otomobilidir. Şirket, motor da dahil olmak üzere belirli bileşenleri geliştirmek için bir dizi harici ortakla çalışmasına rağmen, otomobilin çoğunluğu şirketin Teksas’taki tesisinde tasarlanıp üretilmeye devam ediliyor.

Hennessey Venom F5

Hennessey’nin Venom F5 için tek en büyük hedefi dünyanın en hızlı arabasını yapmak, ancak resmi olarak böyle bir unvanı talep etmek göründüğünden çok daha karmaşık. Guinness Dünya Rekorları’na göre resmi en hızlı üretim otomobili  , 2017 yılında Nevada’da kapalı bir otoyolda saatte 277,8 mil azami hıza ulaşan Koenigsegg Agera RS’dir.

Şirket , Venom F5’in teorik maksimum hızının 334 mph olduğunu ve rekor denemesi için 311 mph hedef belirlediğini iddia ediyor. Plan, Guinness Dünya Rekoru kurallarına göre, yani tamamen stok üretim bir araçta iki yönlü bir test yapmaktır. Venom F5, ekibin belirlediği hedefi yakalayabilirse, bu tür konularda fiili otoriteye göre yalnızca resmi en hızlı otomobil olmakla kalmayacak, aynı zamanda Chiron Super Sport 300+ tarafından belirlenen en yüksek hızı da rahatlıkla geçebilecek.

Hennessey, Venom F5’e bir avantaj sağlamak için 6.6L çift turbo V8 geliştirdi. Başlangıçta şirket, V8 motorunun tamamen kendi bünyesinde üretildiğini iddia ediyor gibi görünüyordu, ancak daha sonra motorun aslında uzman bir ortak tarafından yapıldığı ve GM’nin her yerde bulunan LS V8’ine dayandığı açıklandı.

Venom F5, Hennessey tarafından sıfırdan tasarlandı ve bu da ekibe otomobilin dışını şekillendirme konusunda daha fazla özgürlük verdi. Hennessey, tasarımın aerodinamik etrafında odaklandığını ve özellikle mümkün olan en düşük sürtünmeyi elde etmeye odaklandığını belirtiyor.

Üretim hız rekorunu kırmayı hedefleyen bir araba için çok uygun olan Venom F5’in iç tasarımı bir savaş uçağının kokpiti etrafında şekillendi. Hennessey , minimalist kabinin, sürücüyü sürüş sanatından uzaklaştıracak hiçbir şey olmaksızın birinci sınıf sadeliği temsil ettiğini iddia ediyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...