Jeff Bezos Blue Origin’e Neden Bu İsmi Verdi?

58 yaşındaki Jeff Bezos, Dünya gezegenindeki en zengin insanlardan biri diyebiliriz. İş zekası ona ödüller, kıyaslanamaz zenginlikler ve dünya çapında hayranlar kazandırdı. Ancak acımasız olarak nitelendirilen bir yanı da bulunuyor. Bazıları için Amazon’un kurucusu, servetini “eski moda yoldan” kazanmış kurnaz bir iş adamıdır. Diğerleri, büyük servetinden, çalışanlarına davranış biçiminden, tuhaf görünümlü roketlerinden veya uzaya bir kovboy şapkası takmasından dolayı onu hor görüyor. Peki bu adamın Blue Origin’e neden bu ismi verdiği ve neden bu yollardan geçtiğini hiç merak ettiniz mi?

Blue Origin Şirketi ve Temelleri

Madalyonun hangi tarafını indirirseniz, onun çağımızın en başarılı iş adamlarından biri olduğu inkar edilemez. İlk başta çevrimiçi kitap satan bir şirket konseptini aldı ve zamanla onu, kitaplarla hiçbir ilgisi olmayan hizmetler sunan, çok katmanlı, çok uluslu bir teknoloji devine dönüştürdü. PBS’ye göre, “Amerikan kapitalizminin tarihinde” hiç görülmemiş bir şey yarattı.

Bezos’un imparatorluğunu genişletme eğilimi göz önüne alındığında, Temmuz 2021’de Amazon’un CEO’su olarak diğer girişimlerine odaklanmak için istifa ettiğini açıklaması, çoğu kişiyi şaşırtmadı. Bu “diğer girişimlerden” biri, merkezi Kent, Washington’da bulunan özel uzay uçuşu şirketi Blue Origin’di. Bezos, 2000 yılında, Elon Musk’ın SpaceX’i piyasaya sürmesinden tam iki yıl önce kurdu.

Blue Origin’in misyonu, insanların gezegenimizi kurtarmak için uzayda çalışabilmeleri ve yaşayabilmeleri için güvenli, ucuz yeniden kullanılabilir fırlatma araçları ve sistemleri geliştirmektir. Blue Origin’in sosyal medya sayfalarına bakarsanız, “Dünyanın yararına uzayda yaşayan ve çalışan milyonlarca insan” sloganını görürsünüz. Bu sadece bir slogan değil, şirketin tüm vizyonudur.

Bezos, Dünya’nın “zarar veren endüstrilerini”, insanların kirlilik yaratmayacağı, küresel iklim değişikliğini başlatmayacağı veya Dünya üzerinde herhangi bir sayıda başka tehlikeye neden olmayacağı uzaya taşıyabileceğimiz bir zaman bekliyor.

2019’daki JFK Uzay Zirvesi sırasında Bezos, şirketi ve bu hedefe ulaşmak için diğer şirketlerin işbirliği yapması gereği hakkında uzun uzun konuştu. Amazon’u internette çalıştırmaya ve çalıştırmaya başladığı ilk günlerine ve birinin hızlı bir şekilde bir şirket kurması için altyapı zaten hazır olduğu için yıllar içinde meydana gelen sayısız diğer “girişimci dinamizm” örneğine geri döndü. Maliyetin inanılmaz derecede yüksek olduğu ve herhangi bir çabayı başlatmanın ve çalıştırmanın diğer şirketlerin ve hükümetlerin ortak desteğini alacağı uzayda durum böyle değil.

Ayrıca yeniden kullanılabilir sıvı roket motorları, yörüngesel fırlatma aracı ve yeni nesil uzay yaşam alanları yaratarak başkalarının kullanması için bir altyapı oluşturmaya yardımcı olmak istiyor. Bunların hepsi insanları uzaya ve ötesine götürecek. Şirketin web sitesinde, “çocuklarımız geleceği inşa edebilsin” diye uzaya giden yolu inşa etmek istediğini belirtiyor.

Blue Origin Ne Demek?

İniş pistlerinde, sosyal medya sayfalarında ve ürünlerinde her yerde bulunan Blue Origin tüyü, insanın bir zamanlar kuşlara huşu ile baktığı ve uçmayı hayal ettiği günleri hatırlatan “uçuşun mükemmelliğini” temsil ediyor. Şirketin sloganı, Latince’de “adım adım, vahşice” anlamına gelen “Gradatim Ferociter” dir.

“Mavi Köken” in ne anlama geldiği sorulduğunda Bezos, yakındaki diğer gezegenlere sondalar gönderdiğimizden bahsetti ve şu anda üzerinde yaşayabileceğimiz tek gezegenin Dünya olduğu ortaya çıktı. “Buna Mavi Köken deniyor çünkü burası mavi gezegen ve bu da kurtarmamız gereken gezegen.”

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...