Google Arama Sonuçları Eskisi Gibi Olmayacak

Google, insanların arama sonuçları üzerinden gezinme biçiminde temel bir değişikliği denediğini duyurdu.

Bir blog gönderisinde şirket, sosyal medya tarzı sürekli kaydırma lehine iOS ve Android‘de geleneksel sayfalandırmayı ortadan kaldırdığını açıklıyor.

Google arama sonuçları değişecek

Google, sürekli kaydırma özelliğinin şu anda ABD’deki mobil kullanıcılar için deneme bazında kullanıma sunulduğunu ve çoğu İngilizce arama için geçerli olacağını söylüyor. Özelliğin başka bir yerde ne zaman kullanıma sunulabileceği ve masaüstüne genişletilip genişletilemeyeceği konusunda ise şirketten açıklama bekleniyor

Google Arama kaydırma

Çoğu insan nadiren Google arama sonuçlarının ilk sayfasının ötesine geçse de şirket, yeni kaydırma mekanizmasının arama motorunun biraz farklı şekillerde kullanılması için kapsam yaratacağını söylüyor.

Google, “Aradığınızı ilk birkaç sonuçta bulabilirken, bazen aramaya devam etmek istersiniz. Aslında, ek bilgi isteyen çoğu kişi, dört sayfaya kadar arama sonuçlarına göz atma eğilimindedir.” şeklinde bir açıklama yaptı.

“Bu güncellemeyle, insanlar artık bunu sorunsuz bir şekilde yapabilir ve ‘Daha fazlasını gör’ düğmesine tıklamadan önce birçok farklı sonuca göz atabilir.”

Google’a göre, yeni özellik, kullanıcının daha geniş, açık uçlu sorular sorduğu senaryolarda en faydalı olacak.

Şirket tarafından yukarıda sağlanan örnekte, “balkabağıyla ne yapabilirim” sorgusu, her biri soruya biraz farklı bir açıdan yaklaşan daha büyük hacimli arama sonuçları arasında gezinme yeteneğinden yararlanır.

Sosyal medya tarzı bir kaydırma mekanizması ile kullanıcıların dikkatini daha uzun süre tutabilme yeteneği, Google’ın kendisine de fayda sağlayacak ve reklamların dağıtımı ve yerleştirilmesi için yeni fırsatların kilidini açacaktır (bu, şirketin gelirinin yaklaşık %80’ini oluşturmaktadır).

Google, metin reklamların arama sonuçları boyunca dağıtılma şeklini değiştireceğini ve belki de sayfanın üst kısmındaki kümelenmeyi azaltacağını söyledi. Alışveriş ve yerel reklamların görüntülenme biçiminin değişmesi beklenmiyor.

Son olarak, özelliğin arama sıralamaları üzerinde bir etkisi olmamasına rağmen, geçmişte sıralamaların ilk sayfasına girmek için mücadele eden web sitelerine daha fazla trafik akışına neden olabilir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kategoriler

En Güncel Haberler

Kripto Para Piyasasında Son Durum Ne?

Bitcoin'in fiyatı son birkaç gün içinde özellikle değişken oldu. Daha dün, BTC 59 bin dolara yükseldi ancak bu önemli direnç seviyesini geçemedi. Ardından, 56...

Kaybolan iPhone Bildirimleri Nasıl Bulunur: İşte Çözümler

Kaybolan veya gözden kaçan iPhone bildirimleri nasıl bulunur? Tüm çözümleri detaylarıyla yazımızda sizler için derledik. Apple, iOS 15'i yayınlamasından bu yana bildirimlerin nasıl çalıştığı konusunda...

Amazon Hem Devletle Hem Halkla Karşı Karşıya!

Amazon, New York Başsavcısı Letitia James tarafından teşvik edilen, yerine getirme merkezlerinde başarısız olan COVID korumalarıyla ilgili yeni sorularla karşı karşıya. İşçilerin protestolarından ve...