Elon Musk Tesla Hisselerini Satacak! Piyasalar Nasıl Etkilenecek?

Tesla CEO’su ve dünyanın en zengin kişisi Elon Musk Cumartesi günü bir anketi tweetledi ve Twitter takipçilerine, görünüşte daha fazla vergi ödemek için otomobil üreticisindeki hisselerinin yüzde 10’unu satıp satmayacağını sordu. Anket Pazar öğleden sonra kapandığında, 3,5 milyondan fazla katılımcının yüzde 57,9’u “evet” oyu verdi ve yüzde 42,1 “hayır” oyu verdi.

Musk, Cumartesi günü Twitter’da “Son zamanlarda vergiden kaçınmanın bir yolu olan gerçekleşmemiş kazançlardan dolayı çok fazla şey söylendi, bu yüzden Tesla hissemin %10’unu satmayı öneriyorum” dedi. Daha sonraki bir tweet’te, “hangi yoldan giderse gitsin” anketin sonuçlarına uyacağını söyledi.

Elon Musk

Elon Musk Hisselerini Satınca Neler Olacak?

Musk, en zengin Amerikalılardan bazıları için halka açık varlıklar üzerindeki gerçekleşmemiş kazançları vergilendirme önerisinin sesli bir eleştirmeni olmuştu. Senatör Ron Wyden’ın (D-Oregon) önerisine göre, varlıkların değeri artarsa, kişi varlıkları satmasa bile, kişi gerçekleşmemiş kazanç üzerinden vergi ödemek zorunda kalacaktı. Temelde, milyarderlerin sermaye kazançları vergilerini süresiz olarak ertelerken, yine de bu servete karşı borç alabilmelerine izin veren vergi boşluğunu sona erdirecekti.

Musk, Ekim ayında, teklifle ilgili endişelerini dile getiren bir tweet’e yanıt olarak, “Sonunda, başkalarının parası biter ve sonra sizin için gelirler” dedi.

Wyden, Musk’ın fikrine Cumartesi günü tweet atarak yanıt verdi: “Dünyanın en zengin adamının herhangi bir vergi ödeyip ödememesi, bir Twitter anketinin sonuçlarına bağlı olmamalı, Milyarderler Gelir Vergisi zamanı çoktan geldi.

Cumartesi ayrıca Musk’ın bazı Tesla hisselerini satma fikrini ilk kez gündeme getirmedi. Musk, Eylül ayında Code Konferansı’nda gazeteci Kara Swisher’a Tesla hisse senedi opsiyonlarının büyük bir kısmını vadeleri dolmadan satmayı planladığını söyledi. “Gelecek yılın başlarında sona erecek bir sürü [hisse senedi] seçeneğim var, bu yüzden 4. çeyrekte satacağımız çok büyük bir seçenek bloğu var” dedi.

Swisher, Tesla’nın hisselerinin ne kadar arttığına şaşırıp şaşırmadığını sordu. Musk daha sonra, “Kayıtlara girdim ve [Tesla’nın] hisse senedi fiyatının bence çok yüksek olduğunu söyledim” diye ekledi. “Ne yapmam gerekiyor? Onu yükselten ben değilim.”

ProPublica gazetecisi Jesse Eisinger, Twitter’da Musk’ın Cumartesi günkü başlığındaki üçüncü tweet’in “Dikkat edin, hiçbir yerden nakit maaş veya ikramiye almıyorum. Sadece hisse senedim var, bu yüzden kişisel olarak vergi ödememin tek yolu hisse senedi satmak”– haber sitesinin ultra zenginlerin gelir vergisi ödemekten nasıl kaçındığına dair haberini doğrular gibi görünüyordu.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...