Microsoft, Bazı Windows Kullanıcılarını Üzecek!

Microsoft, bazı Windows sürümlerine sahip kullanıcıları üzebilecek yeni bir karar aldığını duyurdu. Şirket tarafından alınan karara göre, OneDrive güncellemeleri Mart ayında Windows 7 ve 8’e sonlandıracağını söyledi.

Microsoft bazı Windows sürümlerinden OneDrive desteğini çekiyor

Microsoft, bir forumda yer alan bir blog gönderisine göre, Windows 7, 8 veya 8.1‘deki OneDrive kullanıcılarının içeriklerini 1 Mart 2022’den itibaren bulutla eşitleyemeyeceklerini söylüyor. OneDrive, Windows 10 veya Windows 11 yüklü olmayan bir sistemde çalışıyorsa da artık güncellemeleri almayacak.

Dosyalara, Windows’un hangi sürümünü kullanırsanız kullanın, OneDrive uygulamasından erişmeye devam edecek fakat otomatik olarak buluta yüklenme imkanından mahrum kalacaklar. OneDrive ile ilgili herhangi bir sorunu önlemek için Microsoft, önümüzdeki yılın Mart ayından önce Windows’un daha yeni bir sürümüne yükseltme yapmanızı öneriyor. Windows 10 veya Windows 11 çalıştıramayan sistemlere gelince, Microsoft, kullanıcıların dosyalarını OneDrive web uygulamasına yükleyerek yine de yedekleyebileceklerini söylüyor.

Güncellemeleri ve eşitlemeyi durdurmaya ek olarak, Windows 7, 8 ve 8.1 üzerindeki OneDrive, 1 Ocak’ta desteğini kaybedecek. Microsoft’a göre, değişikliğin nedeni “kaynakları yeni teknolojilere ve işletim sistemlerine odaklamak ve kullanıcılara en güncel ve güvenli deneyimi sunmak”.

Microsoft’un bu kararı yalnızca belirtilen sürümlere sahip kişisel cihaz sahibi kullanıcıları için geçerli olacak. İş için OneDrive masaüstü uygulamasını kullananlar destekten bir süre daha faydalanabilecekler. Şirket, Windows destek döngülerinin bu kullanıcılar için geçerli olacağını ifade etti.

Windows 8’in yaşam döngüsü, Microsoft’un 2018’de Windows 8.1 ve 2020’de Windows 7 için genel desteğini durdurmasıyla 2016’da sona erdi. Artık Microsoft, Windows 10 desteğini 2025’te sona erdirmeyi planladığına göre, kullanıcıları Windows 11’e hazırlanmanın zamanı gelmiş olabilir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...

Intel ARC Ekran Kartları Hakkında Tüm Bilinenler

Intel, Arc ekran kartı serisi ile GPU oyununu devralmak istiyor ve çok açık bir şekilde NVIDIA'yı birincil hedefi olarak görüyor. Sabırla bu serinin 2022'nin...

Elektrikli Mercedes G-Class Hakkında Tüm Bilinenler

Tamamen elektrikli bir Mercedes-Benz G-Class veya G-Wagen'i çevreleyen dedikodu, 2018'de Detroit Otomobil Fuarı'nda başladı. Orada, o zamanlar Daimler AG'nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Diether...