El Salvador, İlk “Bitcoin Şehri” İçin Harekete Geçiyor

El Salvador başkanı Nayib Bukele geçtiğimiz cumartesi günü yaptığı açıklamada, El Salvador’un başlangıçta Bitcoin destekli tahvillerle finanse edilen dünyanın ilk “Bitcoin Şehri” için planlar yapıldığını söyledi.

El Salvador, nasıl bir Bitcoin Şehri kuracak?

El Salvador’da bir haftalık bitcoin promosyonunu kapatan bir etkinlikte konuşan Bukele, La Union’ın doğu bölgesinde planlanan şehrin bir yanardağdan jeotermal güç alacağını ve katma değer vergisi (KDV) dışında herhangi bir vergi uygulamayacağını söyledi.

Planını Büyük İskender tarafından kurulan şehirlere benzeten Bukele, Bitcoin Şehri’nin bir havaalanı, konut ve ticari alanlarla dairesel olacağını ve havadan bir Bitcoin sembolü gibi görünecek şekilde tasarlanmış merkezi bir plazaya sahip olacağını söyledi.

Bukele, “Buraya yatırım yapın ve istediğiniz kadar parayı kazanın. Bu, çalışan ve bir yanardağ tarafından enerji verilen tamamen ekolojik bir şehir.” dedi

Bukele, alınan KDV’nin yarısının şehri inşa etmek için çıkarılan tahvilleri finanse etmek için kullanılacağını ve diğer yarısının çöp toplama gibi hizmetler için ödeme yapacağını söyledi ve kamu altyapısının yaklaşık 300.000 Bitcoin’e mal olacağını tahmin etti.

Eylül ayında El Salvador, Bitcoin‘i yasal olarak kabul eden dünyadaki ilk ülke olmasıyla ses getirmişti. Bukele, popüler bir başkan olmasına rağmen, kamuoyu yoklamaları Salvadorluların onun bitcoin sevgisi konusunda şüpheci olduğunu ve inişli çıkışlı tanıtımının hükümete karşı protestoları ateşlediğini gösteriyor.

Eylül ayında Twitter’da kendisini El Salvador’un “diktatörü” olarak açık bir şakayla ilan eden 40 yaşındaki teknoloji meraklısı Bukele, “Bitcoin’in dünyaya yayılmasını istiyorsanız, biraz İskenderiye inşa etmeliyiz.” dedi.

Bukele, El Salvador’un ilk tahvilleri 2022’de ihraç etmeyi planladığını ve bunun 60 gün içinde olacağını öne sürdü.

El Salvador başkanı, ilk Bitcoin tahvilli şehrin kurulmasıyla ilgili olarak “Bu, El Salvador’u dünyanın finans merkezi yapacak” ifadelerini kullandı.

El Salvador, Bitcoin konusunda aldığı kararlarla uzun zamandır gündem olmaya devam ediyor.

UYARI: Weblejyon web sitesinde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bir satın alma teklifi veya başka bir işlem yapmaya davet teşkil etmez, ayrıca herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...