Yeni Bir Bitcoin Dolandırıcılığı FBI Tarafından Engellendi

FBI, insanları kripto para ATM’lerini içeren yeni bir dolandırıcılık türüne karşı uyarıyor. Bir dolandırıcı, bir kişiyi bir kripto para ATM’sine nakit koymaya ve satın alınan paraları QR kodunda saklanan bir adres kullanarak (CoinDesk aracılığıyla) dolandırıcıya göndermeye ikna eder. Gerçek dolandırıcılık nispeten düşük teknolojili olsa da, teknolojinin ilginç bir şekilde kötüye kullanılmasıdır ve suçluların eski yöntemleri “iyileştirmek” için kriptoyu nasıl kullandığını gösterir.

Bitcoin

FBI, ATM ile Yapılan Bitcoin Dolandırıcılığını Yakaladı

Ajansın tanımladığı gibi, dolandırıcı kurbanlarıyla iletişime geçecek ve bir şekilde, ya aşk vaadiyle, daha fazla zenginlikle ya da bir banka veya kamu hizmeti şirketi gibi gerçek bir kurumu taklit ederek onları para göndermeleri gerektiğine ikna edecektir. İşaret ikna edildikten sonra, dolandırıcı onlara nakit (bazen yatırım veya emeklilik hesaplarından) ve kripto para satan ve QR kodlarını okumayı destekleyen bir ATM’ye yönlendirir. Kurban orada olduğunda, dolandırıcının kendilerine gönderdiği bir QR kodunu tararlar ve bu, makineye satın alınan herhangi bir kriptoyu dolandırıcının adresine göndermesini söyler.


Bu dolandırıcılık size tanıdık geliyorsa bunun nedeni, temelde yalnızca banka havalesi dolandırıcılığına yönelik bir teknik değiştirilmil hali olması olabilir. Hangi yolla olursa olsun, birileri kurbanlarını kendilerine para göndermeye ikna edecek ve ardından izlemesi zor ve geri alınması neredeyse imkansız bir yöntem kullanarak bunu yapmalarını sağlayacaktır. Banka havalelerinde olduğu gibi, sistem tasarlandığı gibi çalışıyor – uzun bir cüzdan adresi yazmak yerine QR kodu kullanabilmek, meşru kripto alımları için de kullanışlı bir şey. Sadece cüzdanınıza gitmek yerine, fonlar başka birinin hesabına gidiyor.

Kripto ATM yöntemine sahip dolandırıcılar için “yükseltme” (olduğu gibi) iki yönlüdür: bir banka havalesi göndermekten daha az sürtünme olabilir ve sonunda dolandırıcının fiat yerine kripto para birimi vardır. Banka havalesi ile, bir form doldurmanız gerekir ve bu formu gerçek bir kişiye verebilirsiniz (potansiyel olarak sizi kontrol edebilecek). ATM yöntemini kullanarak, bir yabancıya para göndermek üzere olduğunuzu düşünmek için daha az zamanınız olur. Ve eğer Bitcoin’i ele geçirmeye çalışan bir suçluysanız, hedeflerinize internetten nasıl para satın alınacağını ve başka bir cüzdana nasıl aktarılacağını öğretmek zorunda kalmazsınız – muhtemelen bir ATM kullanmayı ve taramayı zaten biliyorlardır..

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Android Cihazlarda Galeri Yedekleme | Fotoğraf ve Videolar Nasıl Yedeklenir?

Değerli dosyalarınızı (aile fotoğrafları, önemli kişiler ve iş veya okul projeleri) yerel olarak bir cihazda saklarsanız her zaman kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Verileriniz...

En İyi Oyun Monitörleri | Performans Canavarı Monitörler

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her geçen gün yeni modellerde ve özelliklerde oyun monitörleri çıkmakta. Bu gelişme de bir monitör seçimini oldukça zorlaştırıyor. Yazımızda en...

Apple Watch Series 8 Ne Zaman Çıkacak? İşte Hakkında Tüm Bilinenler!

Bu içeriğimiz, Apple Watch Series 8 hakkında şimdiye kadar bildiğimiz her şeyi söylentilere dayanarak bir araya getiriyor. Ürün döngüsünün henüz erken olduğunu, bu nedenle...