Dünya’nın En Pahalı Arabası: Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe

Söz konusu araba, 1955’ten kalma Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe’dir ve ve geçtiğimiz günlerde satış dedikodusu olsa da durum az önce kesinleşmiştir. 135 milyon Euro’ya satılmıştır. Güncel kura göre bu tutar, 142,5 milyon ABD Doları ve 2 milyar civarında Türk Lirası tutarındadır. Bu araba neden bu kadar pahalıydı ve onu bu kadar özel yapan ne?

Dünya’nın En Pahalı Arabası Unvanı Mercedes’in

Şimdiye kadar yalnızca iki Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe yapıldı ve her ikisi de 5 Mayıs 2022’de açık artırmaya çıkarılana kadar Mercedes-Benz’in mülkiyetindeydi. Adını yenilikçi yaratıcısı Rudolf Uhlenhaut’tan alan otomobil, aşırı nadir olduğu için araba meraklıları için gerçekten son derece kıymetlidir. Şık yapısı, benzersiz kapıları ve benzeri görülmemiş yetenekleriyle, o zamanlar gerçek bir spor otomobil rüyasıydı ve bir arada birleşen etkileyici bir zarafet ve saf güç gösterisi olmaya devam ediyor.

Neredeyse 150 milyon dolara eşdeğer bir fiyata satılmak küçük bir başarı değil, ancak Mercedes-Benz nakit akışına ihtiyaç duyan küçük bir şirket değil, bu yüzden 300 SLR Uhlenhaut Coupe neden ilk seferde satıldı?

Peki Neden Satıldı?

Mercedes, bu ultra nadir spor otomobilin satışından elde edilen gelirle “Mercedes-Benz Fonu” kurmayı planlıyor. Fon, çevre bilimi ve karbondan arındırma alanlarıyla ilgilenen gençlere kaynak ve burs sağlamak için kullanılacak. Mercedes’in yönetim kurulu üyesi Renata Jungo Brüngger’e göre, otomobil üreticisi “topluma karşı büyük bir sorumluluk taşıdığına” inanıyor ve bu sorumluluğun bir parçası olarak, yapamayanları destekleyerek geri vermek istiyor. aksi takdirde bu tür bir eğitimi karşılar.

Burs fonu tam olarak ne için kullanılacak? Mercedes tam olarak belirtmiyor, ancak gençlere çalışmalarında yardımcı olmanın yanı sıra gezegeni daha iyi bir yer haline getirecek eylemlere yönelik taahhütlerini güçlendirme planlarından bahsediyor.

Belli bir kesim bu amacı samimi ve gercekçi görürken bazıları ise altında başka bir şey arıyor. 150 milyon dolarlık bir burs desteği ile öğrencileri destekleyecek olan Mercedes, karbona karşı duracak gibi görünüyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...